Do sklepu rowerem. Akcja "Gazety" i Bractwa Rowerowego z Radomia

Rowerem na zakupy - pod takim hasłem Bractwo Rowerowe i "Gazeta Wyborcza" chcą zachęcić radomian do jazdy po zakupy na dwóch kółkach, a sklepy do zamontowania bezpiecznych stojaków. Gorąco zachęcamy do udziału w naszej akcji.

Stojaki rowerowe stoją już przy wielu sklepach, kawiarniach, czy instytucjach publicznych. Ale poza tymi ustawionymi w ostatnich latach przez miasto przy szkołach i we wskazanych przez mieszkańców lokalizacjach, głównie w śródmieściu, zamontowane stojaki to "wyrwikółki".

- To takie stojaki, do których można przypiąć rower tylko przednim kołem - mówi Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego. - Dziś, kiedy wiele rowerów ma koła mocowane na szybkozamykaczach, łatwo o kradzież. Złodziejowi wystarczy kilka sekund, by odpiąć koło od ramy i odjechać z rowerem. "Wyrwikółki" mają jeszcze jedną wadę, przy dużym wietrze rowery przewracają się, a ich koła - wyginają.

Dużo bezpieczniejsze są stojaki w kształcie odwróconej litery U.

- Można o niego oprzeć rower i przypiąć za ramę - mówi Sebastian Pawłowski. - To lepiej zabezpiecza i przed kradzieżą, i przed uszkodzeniem.

Spośród dużych sklepów takie stojaki mają tylko Galeria Słoneczna (w kilku miejscach, w tym również na najniższej kondygnacji parkingu) oraz galeria Feniks przy ul. Białej. Bezpieczne stojaki, choć trochę w innej formie, stoją też przy sklepie zoologicznym przy ul. Reja i przy sklepie ze sprzętem sportowym przy ul. 25 Czerwca. U-kształtne mocowania ma też Aquapark w Słonecznym Centrum. Do ich montażu Bractwo i "Gazeta" chcą namówić kolejne radomskie sklepy, tym bardziej że grupa rowerzystów ciągle rośnie.

- Zaczyna nam sprzyjać pogoda, jest coraz więcej rowerowej infrastruktury, nie bez znaczenia są też pewnie rosnące ceny paliw - wylicza kanclerz. - Zaskoczeniem była dla nas popularność stojaków przy szkołach. Jeden z nauczycieli z Chałubińskiego opowiadał mi, że uczniowie na rowerach przyjeżdżają do szkoły coraz wcześniej, by mieć gdzie zaparkować.

Akcja "Rowerem na zakupy" była już prowadzona w wielu polskich miastach i przyniosła efekty.

- Przy jednym z marketów Aldi, chyba w Warszawie, między stojakami pozostawiono tyle miejsca, że można tam wjechać marketowym wózkiem z zakupami i spokojnie się przepakować - opowiada Sebastian Pawłowski. - Takie rozwiązanie to ideał.

Rowerem na zakupy - krok po kroku

Jeśli jesteś klientem:

1. Pobierz wzór listu do kierownika sklepu w którym robisz zakupy, z prośbą o zamontowanie dobrego stojaka rowerowego i zanieś do sklepu;

2. Jeśli sklep postawi stojaki, napisz do nas na listy@radom.agora.pl. Dobrą informacją podzielimy się z innymi rowerzystami na naszej stronie internetowej;

Jeśli jesteś właścicielem lub kierownikiem sklepu:

1. Zamontuj stojak;

2. Napisz do nas o tym na listy@radom.agora.pl. Informację przekażemy rowerzystom.

Tekst pochodzi z radomskiego wydania Gazety .

Więcej o: