Tramwaj a rower - Francuzi uczą jak jeździć

Tramwaj we Francji stał się ostatnimi laty modny prawie tak samo jak rower. To sprawia, że liczba siłą rzeczy użytkownicy obu tych pojazdów zaczęli się ze sobą często spotykać na drodze.

Francuzi nie poszli na łatwiznę. Tramwaje nadal jeżdżą tam po deptakach pełnych cyklistów, a rowerzyści nie są odgradzani od torów płotami. Uznano, że potrzebna jest edukacja, więc się o nią postarano.

Pierwszy film pokazuje rzecz dla cyklisty bardzo istotną i wcale nie tak oczywistą jakby się wydawać mogło - przejeżdżanie przez tory pod kątem prostym. To istotne nie tylko na deptakach, gdzie cykliści jeżdżą w różne strony, ale też na skrzyżowaniach i w miejscach przecinania się jezdni z torami tramwajowymi.

Drugi film przypomina rzecz oczywistą - tramwaj ma pierwszeństwo w wielu sytuacjach. Dlatego najlepiej po prostu zejść (zjechać) mu z drogi:

Ostatnie wideo w żartobliwy sposób informuje o kolejnej istotnej cesze tramwaju - dłuższej drodze hamowania. To informacja istotna nie tylko dla cyklistów, ale też pieszych i kierowców. Nawet gdy mamy pierwszeństwo, tramwaj potrzebuje wielu metrów by się zatrzymać.

Rady są uniwersalne, sprawdzą się więc także w Polsce. Więc wskakujcie na rowery i uważajcie na tramwaje na ulicach.

Rafał Muszczynko

Więcej o: