O cyklistach, co jeździli koleją

O tym w jaki sposób traktuje się cyklistów na kolei napisaliśmy już wiele. Mimo to jednak całkiem dużo cyklistów z usług przewoźników kolejowych korzysta. Obrazuje to przysłany do naszej redakcji film.

Film, podczas jazdy linią kolejową numer 8 łączącą Radom i Warszawę, nakręcił przedstawiciel Bractwa Rowerowego z Radomia. Doskonale widać na nim jak wielu cyklistów korzysta z roweru dojeżdżając nim na stację. Oczywiście nie jest to jeszcze Amsterdam, gdzie przy stacji Centraal znajdują się parkingi rowerowe z miejscami na ponad 10 tysięcy rowerów, ale potencjał i u nas z pewnością jest niemały.

Doskonale widać też jak duży problem związany jest brakiem lub przepełnieniem rowerowych parkingów przy stacjach kolejowych. Na niektórych stacjach pokazanych na filmie rowery przypinane są do czego popadnie - ogrodzeń, słupków, znaków... Świadczy to o tym, że w kwestii warunków dla rowerzystów, kolej ma jeszcze wiele do zrobienia.

W dodatku film ten nakręcono w połowie grudnia, przy temperaturze powietrza oscylującej w okolicach zera. Jak bardzo zastawione rowerami są stacje kolejowe w lato, w tak zwanym sezonie ? Być może kiedyś wyjaśni to inny filmik.

Rafał Muszczynko

Więcej o: