Rowerzyści poziomi z całej Polski zjechali do Opola

W miniony weekend w Opolu odbywał się IV ogólnopolski zlot rowerów poziomych. Na zlocie pojawiło się ponad 70 miłośników konstrukcji, na których podczas jazdy przyjmuje się wygodną pozycję leżącą. Samych rowerów poziomych na zlocie pojawiło się blisko pół setki. Znaczna część z nich to konstrukcje wykonywane samodzielnie.

Zlot zaczął się w piątek 10 września w miejscowości Turawa niedaleko Opola. Trzydniowe wydarzenie rozpoczęło się wieczorkiem integracyjnym, prezentacją okolicznych atrakcji turystycznych oraz informacjami na temat działalności klubu "Rajder" z Opola , który zorganizował tegoroczny zlot.

Sobota turystycznie

Sobota upłynęła uczestnikom aktywnie - na ponad siedemdziesięciokilometrowej wycieczce rowerowej. Poza nawijaniem asfaltu (i nie tylko) na koła, po drodze na uczestników wycieczki czekały liczne atrakcje.

IV Ogólnopolski Zlot Rowerów Poziomych w Turawie koło OpolaIV Ogólnopolski Zlot Rowerów Poziomych w Turawie koło Opola fot. Rafał Muszczynko W niewielkiej miejscowości Niwki uczestnicy odpoczywali i fotografowali się przy pomniku słynnego kolarza Joachima Halupczoka , zdobywcy srebrnego medalu w jeździe drużynowej na mistrzostwach w Seulu i mistrza świata w jeździe indywidualnej. Organizatorów rozpierała duma, że miejsce w którym odbywa się zlot (gmina Chrząstowice) to jedyna gmina w Polsce, która wydała na świat trzech medalistów olimpijskich w kolarstwie. Niewielki, spontaniczny fotostop użytkownicy Poziomów wykonali także przy ulicy Poziomkowej, gdyż właśnie Poziomkami zwykli nazywać swoje rowery.

IV Ogólnopolski Zlot Rowerów Poziomych w Turawie koło OpolaIV Ogólnopolski Zlot Rowerów Poziomych w Turawie koło Opola fot. Rafał Muszczynko

W Opolu zlotowicze wspólnie zwiedzali Starówkę, prezentowali swoje rowery mieszkańcom miasta oraz uśmiechali się do telewizyjnych kamer. Nie zabrakło też czasu na wspólne zdjęcie przed opolskim Ratuszem.

Później peleton skierował się do niewielkiej wsi Krasiejów, gdzie swoje pięć minut mieli najmłodsi uczestnicy zlotu. W miejscowości tej bowiem mieści się znany nie tylko w okolicy Opola JuraPark. Nieco starsi również się nie nudzili - ogromny parking i dużo wolnego czasu dawało szansę przetestować różne poziome konstrukcje, porównać ich IV Ogólnopolski Zlot Rowerów Poziomych w Turawie koło OpolaIV Ogólnopolski Zlot Rowerów Poziomych w Turawie koło Opola fot. Rafał Muszczynko walory oraz wymienić się doświadczeniami tak z jazdy, jak i z budowy rowerów. Ten okres z chęcią wykorzystali też uczestnicy na rowerach klasycznych. Dla niektórych z nich była to pierwsza okazja w życiu aby spróbować swoich sił na rowerze poziomym.

Sobotni wieczór zakończył się grillem, rozmowami do późnej nocy oraz wspólnym uruchamianiem trzykołowego roweru poziomego dla jednego z najmłodszych zlotowiczy. Uśmiechnięta mina szalejącego na swoim pierwszym poziomie berbecia wynagrodziła wszystkie trudy.

Niedziela na sportowo

IV Ogólnopolski Zlot Rowerów Poziomych w Turawie koło OpolaIV Ogólnopolski Zlot Rowerów Poziomych w Turawie koło Opola fot. Rafał Muszczynko

Ostatni dzień zlotu upłynął uczestnikom na sportowo. Od rana trwały zawody w zmianie dętki na czas. Najszybszy uczestnik zlotu (Leszek Bierski) na wyjęcie dętki, montaż nowej, napompowanie koła do 3 atmosfer oraz dwustumetrowy sprint potrzebował jedynie półtorej minuty! Ale i nasz redakcyjny reprezentant z czasem minuta i 50 sekund nie sprawił zawodu zajmując czwarte miejsce. Oprócz szybkiej pracy rąk gromkimi brawami publiczność nagradzała także osoby, które wykonywały zmianę dętki w sposób wyjątkowo stylowy lub wesoły.

Równolegle z konkursem odbywała się rywalizacja na najliczniejszą rodzinę na poziomie (rekord to cztery osoby), najmłodszego rowerzystę poziomego oraz próba ujeżdżania najtrudniejszego w prowadzeniu roweru poziomego na zlocie.

Zlot zakończył się przed południem, gdy poziomi rowerzyści podzielili się na grupy i rozjechali do domów. Zapewne dzięki słonecznej pogodzie, większość uczestników zlotu przynajmniej część podróży postanowiła pokonać na rowerach.

Zobacz także:

Naszą galerię zdjęć ze zlotu

Zdjęcia Opolskiej "Gazety"

Rafał Muszczynko

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.