Z dziennika rowerzystki miejskiej: Dwa dni bez wolności

Dwa dni bez roweru to dużo czy mało? Dla jeżdżących codziennie to wieczność. Dla rowerzystów "niedzielnych" to pewnie nic takiego. Dla pary nieheteronormatywnych* rowerzystek - to o dwa dni za wiele.

Wystarczyła niewielka awaria i w miejską dżunglę musiałyśmy ruszyć bez rowerów. Do sklepu i kawiarni szłyśmy spacerem: przez park, osiedlowymi uliczkami, obok warzywniaka i szkoły. Stara prawda głosi, że jeździć na rowerze najprzyjemniej jest w towarzystwie. Starsza prawda mówi, że spacerować we dwoje (lub we dwie) najmilej jest trzymając się za ręce.

I tak wędrowałyśmy, napotykając przeszkody niczym Jaś Wędrowniczek. Tu natykając się na obelgę (Lesby idą!), tam na ordynarny śmiech. Drugiego dnia za rogiem czyhała agresywna banda (Ta jedna to dziewczyna czy pedał? Sprawdzamy?), a zaraz obok szczujący nas psem podpity młodzian. Na szczęście pies, w odróżnieniu od właściciela, nie był homofobem i, jak to się elegancko mówi, nikomu nic się nie stało. Pozostał tylko nasz niesmak, wściekłość i strach przed kolejnymi spacerami.

Na rowery powróciłyśmy z ulgą. Znów możemy jechać razem, a nawet obok siebie** i nie słuchać soczystych przykładów mowy nienawiści. Nieuprzejmi kierowcy wydają się aniołami w porównaniu z łysymi wyrostkami spod warzywniaka. Cóż za wytchnienie - myślę sobie - ci kierowcy zajeżdżają mi drogę jak każdemu innemu rowerzyście, nie dzieląc nas ze względu na orientację seksualną.

Ja na rowerze czuję wolność. To także wolność od dyskryminacji. Ta wolność funkcjonuje wprawdzie na niewielkiej przestrzeni, jest niepełna (od seksizmu na rowerze nie ucieknę) i chwiejna, ale jest. W Polsce rowerzysta to wciąż dziwak. I dlatego ja - feministka, lesbijka, queer - najbardziej wolna i bezpieczna czuję się na rowerze, wśr ód innych dziwaków.

Agata Kowalska

* osoba nieheteronormatywna - osoba, której orientacja seksualna, tożsamość płciowa lub genderowa jest inna od powszechnie uznawanej za normę orientacji i tożsamości heteroseksualnej, bipłciowej.

** zob. nowe przepisy

Więcej o: