Nowy niesamowity rekord prędkości w jeździe rowerem!

Drugiego sierpnia Francesco Russo na obudowanym rowerze poziomym Eiviestretto pobił rekord świata. Przejechał ponad 91,5 kilometra w ciągu jednej godziny!

Poprzedni rekord w dystansie przejeżdżanym w ciągu godziny, który ustanowiono w 2009 roku wynosił 90,6 kilometra i należał do posiadacza wielu rekordów świata - Sama Whittinghama. Nowy, należący do Francesco Russo, rekord wynosi dokładnie 91,556 km i został pobity na owalnym torze testowym Dekry w Klettwitz w Brandenburgii.

Zobacz też: Najszybsze rowery w historii

Rower, którym poruszał się Francesco Russo jest konstrukcją stworzoną tylko w jednym celu - do pobicia rekordu. Jest to obudowany aerodynamiczną karoserią rower poziomy z napędem na przednie koło. Pojazd ma zaledwie 70cm wysokości i powierzchnię czołową wynoszącą zaledwie 0,238 metra kwadratowego. Wyposażony jest w koła o średnicy 20" i normalny szosowy osprzęt.

Rower poziomy Eiviestretto należący do nowego rekordzisty świata Francesco RussoRower poziomy Eiviestretto należący do nowego rekordzisty świata Francesco Russo fot. http://www.russo-speedbike.com/

Pomimo, że pojazd wykonany jest w większości z kompozytów węglowych (karoseria) i aluminium (rama), waży aż 21 kilogramów. Kształt pojazdu, który jest kluczem do niskich oporów powietrza, a więc i do rekordu był trzymany przez ekipę bijącą rekord w tajemnicy niemal do momentu rozpoczęcia samej próby.

Wyniku próby nie znajdziemy jeszcze w oficjalnej tabeli International Human Povered Vehicles Association , prawdopodobnie wciąż trwa procedura uznawania rekordu.

Więcej informacji na stronie www.russo-speedbike.com .

Rafał Muszczynko

Więcej o: