Jak jeździć zgodnie z nowymi przepisami

Jakiś czas temu pokazywaliśmy filmik z Danii, instruujący kierowców jak należy się zachować na przejeździe rowerowym. Podobne instruktażowe wideo powstało właśnie w Polsce.

Cykliści z Rowerowego Szczecina przygotowali własny film, który jeszcze lepiej niż poprzedni tłumaczy jak poprawnie zachować się na skrzyżowaniu. Przy czym pokazują zarówno zachowania na skrzyżowaniu wyposażonym w drogę rowerową i przejazd, jak i w miejscu, w którym rowerzysta przemieszcza się jezdnią, na tzw. zasadach ogólnych.

Nowe prawo - skręcając ustąp pierwszeństwa rowerzyście on Vimeo .

Filmik ma tylko jeden minus - w normalnym kraju nigdy nie powinno być konieczności by powstawał. To Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i inne odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach i edukację kierujących  podmioty powinny, zaraz po wejściu w życie nowych przepisów , od razu rozpocząć szeroką kampanię uświadamiania kierowców odnośnie zmian w prawie i konieczności zmiany dotychczasowych zachowań.

A później policja powinna zachowania zgodne z tymi przepisami respektować, a uczestników ruchu poruszających się niezgodnie z prawem - karać. Bo tego już rowerzyści własnym sumptem nie zrobią.

Rafał Muszczynko

Więcej o: