Góry Sowie - trasa numer 4

Zagórze Śląskie - Zamek Grodno - Walim - Osówka - Głuszyca - Zagórze Śląskie

Trasę zaczynamy w Zagórzu Śląskim.

W Zagórzu warto zobaczyć:

- Zamek Grodno - wybudowany został na Górze Choina (450 m n.p.m.). przez Bolka I w XIII wieku. Zwany był także "siedzibą rozbójników". Obecnie zachowały się jedynie ruiny, a wewnątrz znajduje się muzeum, w którym wyeksponowane są dzieje zamku, obrazy olejne z XVIII i XIX w., okazy broni białej i wiele innych. Zbudowany z kamienia, początkowo był największym zamkiem Śląska. Składał się z zamku górnego, do którego później została dobudowana część dolna. W obrębie murów była wysoka wieża obronna, budynki mieszkalne i gospodarcze. W XVI w. kompleks gruntownie rozbudowano. W II połowie XVIII w. opustoszał i stopniowo popadał w ruinę. Od 1823 r. prowadzono nad nim prace konserwatorskie. Obecnie Zamek jest własnością gminy Walim.

- Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego powstał ok. 1500 roku. Jest prostą budowlą ze skromnym zabytkowym wyposażeniem. Wewnątrz znajdują się gotyckie portale i rzeźby oraz późnorenesansowy ołtarz.

- Jezioro Lubachowskie (Bystrzyckie) - jezioro zaporowe, malowniczo położone w dolinie przełomu rzeki Bystrzycy, o  powierzchni 0,5 km? i pojemności około 8 mln. m?. Powstało po zbudowaniu w latach 1911 - 1914 powyżej Lubachowa na rzece Bystrzycy kamiennej zapory o wysokości 44 m. Zbiornik ma około 3,2 km długości, jego szerokość nie przekracza 480 m (średnio około 300 m).Zapora, zbiornik i okolica stanowią dużą atrakcję turystyczną Gór Sowich.

Rozpoczynamy wędrówkę od niebieskiego szlaku pieszego i nim kierujemy się Michałkowa, Glinno i na Przełęcz Walimską. Na Przełęczy Walimskiej skręcamy w prawo i jedziemy dalej szlakiem pieszym zielonym. Po drodze mijamy Kopalnię Srebra. Kopalnia srebra Sibelroch sięga swoją historią XIV wieku, kiedy to odkryto w tym miejscu pokłady rudy srebra, które jak się później okazało nie były zbyt obszerne przez co w około połowy XVIII wieku kopalnia została opuszczona. Jej długość to ok. 50-60 metrów korytarza z kilkoma niewielkimi poprzecznymi odnogami i kilkoma przodkami.

Jadąc dalej szlakiem zielonym dojeżdżamy do Walimia.  W Walimiu obejrzeć możemy:

- Sztolnie Walimskie - jest to kompleks wydrążonych w zboczu góry Ostra, na wysokości ok. 560 m n.p.m. podziemnych korytarzy (temperatura wewnątrz wynosi nie więcej niż 10 st. C) oraz budowli naziemnych.. Od 1943 r. w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese" ("Olbrzym"). Do dziś tajemnicą jest po co pod koniec II wojny światowej rozpoczęto budowę sześciu podziemnych labiryntów w okolicach Walimia oraz siódmego pod zamkiem Książ. Według planów wszystkie miały być połączone ze sobą korytarzami. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Gór Sowich rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód.

- Kościół parafialny św. Barbary z 1548 r. jednonawowy z wydzielonym prezbiterium;, z wieżą dobudowaną w roku 1777, przebudowywany na początku XIX w. oraz ponownie w 1969 r.;

- Kościół pomocniczy pw. św. Jadwigi z 1771 r.

Z centrum Walimia szlakiem czarnym zw. Szlakiem martyrologii jedziemy się w kierunku Podziemny Kompleks "Włodarz" gdzie udostępnione są do zwiedzania niemieckie sztolnie z okresu II wojny światowej - najbardziej tajemnicze obiekty z tamtego okresu. Do zasadniczej części podziemnego kompleksu prowadza trzy wejścia od strony od strony północno-wschodniej i jedno od strony północnej.

Z Kompleksu "Włodarz" dalej szlakiem czarnym jedziemy w kierunku Tajemniczego Podziemnego Miasta "OSÓWKA". W masywie Osówki udostępnione są do zwiedzania obiekty naziemne oraz podziemne sztolnie nazistowskiego projektu "Rise" z okresu II wojny światowej. Do zasadniczej części podziemnego kompleksu prowadzą dwa wejścia od strony południowo-wschodniej. Na zboczach widoczne są pozostałości po kolejce wąskotorowej oraz fundamenty siłowni i baraków więziennych z okresu budowy kompleksu.

Po zwiedzeniu Kompleksu "Osówka" szlakiem żółtym poruszamy się w kierunku Głuszycy. Po przejechaniu odcinka ok. 2km wjeżdżamy drogę nr 381 i jedziemy do centrum Głuszycy. Warto podjechać pod Ruiny Zamku Rogowiec, który zbudowany został XVIII w. na stożkowatym skalistym wzgórzu Rogowiec wznoszącym się 870 m n.p.m. sąsiadującym ze skałkami "Skalne bramy". Do dzisiejszych czasów zachowane relikty książęcego zamku składają się z fragmentów murów obwodowych, nikłych pozostałości po basztach oraz fragmentu cylindrycznej wieży o wysokości ok. 3m.

Wracamy na drogę nr 381, jedziemy do Jugowic i wracamy do Zagórza Śląskiego.

Więcej o: