Wycieczka rowerowa przez Park Krajobrazowy Doliny Bobru

Długość trasy: ok. 30 kmStopień trudności: **

Start: ul. Sobieskiego most przy ''Aniluxie''

Z mostu jedziemy w prawo szlakiem  rowerowym ER-6, do podnóża Wzgórza Krzywoustego, gdzie rzeka Kamienna wpada do Bobru. Polecamy wejście na wieżę widokową, skąd roztacza się wspaniała panorama miasta i gór otaczających Kotlinę Jeleniogórską. Wygodną ścieżką rowerową prowadzącą Borowym Jarem dotrzemy do schroniska Perła Zachodu. To dobre miejsce na odpoczynek i podziwianie zamkniętego zaporą Jeziora  Modrego. Drogą  wzdłuż Bobru dojedziemy do Siedlęcina, gdzie koniecznie trzeba zwiedzić Książęcą Wieżę Mieszkalną. Stąd prawym brzegiem Bobru  a następnie Jeziora Wrzeszczyńskiego szlak ER-6 doprowadzi nas do elektrowni wodnej. Od Wrzeszczyna kontynuujemy naszą wycieczkę zielonym  szlakiem rowerowym (tzw. obwodnicą jeleniogórską). Mijamy stację kolejową Siedlęcin, jedziemy do Płoszczyny (po drodze wspaniałe widoki!) i dalej do Dziwiszowa. Przecinamy drogę Jelenia Góra-Legnica i dojeżdżamy do pałacu. Stąd żółtym szlakiem rowerowym  dotrzemy  do przystanku MZK na przy drodze Jelenia Góra-Legnica, którą zjedziemy do miasta ( spory ruch proszę zachować ostrożność!!).

Godne uwagi:

1. Park Krajobrazowy Doliny Bobru obejmujący  najcenniejsze przyrodniczo fragmenty doliny rzeki: przełom Borowego Jaru tworzący skalisty zalesiony wąwóz zamknięty tamą na Jeziorze Modrym, przełom w okolicach Wrzeszczyna, Jezioro Pilchowickie i przełom między Wleniem a Marczowem.

2. Wzgórze Krzywoustego, na którym według legend Bolesław Krzywousty na początku XII wieku wzniósł zamek, na miejscu wczesnośredniowiecznego  grodziska  Bobrzan. W okresie romantyzmu w rejonie wzgórza i nad Bobrem wytyczono ścieżki spacerowe, miejsca odpoczynku i punkty widokowe, tworząc'' Ogród Muz'' chętnie odwiedzany przez mieszkańców Jeleniej Góry. W 1911 zbudowano tu wieżę widokową, z której roztacza się wspaniały widok na miasto i okolice. Poniżej kamienny wiadukt kolejowy  nad rzeką Bóbr.

3. Jezioro Modre -zaporowe długość ok. 1 km, z czynną trzyturbinową elektrownią wodną Bobrowice I o mocy 1 MW. Zapora elektrowni ma wysokość około 10 metrów i długość 80 m. Na wysokim brzegu schronisko(restauracja) ''Perła Zachodu'' z 1927r. - drewniany obiekt z kamienną wieżą i tarasami widokowymi.

4. Wieża Książęca w Siedlęcinie z początku XIV wieku z unikalnymi w skali światowej polichromiami nawiązującymi do legend arturiańskich. Ponadto we wsi późnogotycki kościół p.w. św. Mikołaja, dawny zbór ewangelicki i kilka chałup przysłupowych.

5. Tama we Wrzeszczynie zamykająca Jezioro Wrzeszczyńskie i elektrownia  zbudowana w latach 1925-27.

6. Dziwiszów- jedna z najstarszych wsi w regionie, w której zachowało się kilka chat przysłupowo-zrębowych, oraz gotycki kościół z obronną wieżą.  Dawny dwór przebudowany ok. 1778 na barokową rezydencję otaczają oficyny i zaniedbany park.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.