Szklarska Poręba - trasa nr 5: Zdrowa Trasa Vitaralu (19 km)

Trasa dosyć łatwa, o długości 19 km. Bardzo ładna widokowo - prowadzi wygodnymi do jazdy szutrowymi drogami leśnymi u podnóża Karkonoszy (Droga pod Reglami).

Przebieg trasy pokrywa się w większości z trasami maratonów MTB organizowanych w Szklarskiej Porębie, stąd też często jest wykorzystywana do treningów. Trasa posiada kilka długich, ale wygodnych podjazdów z podobnymi zjazdami. Taki układ trasy umożliwia osiągnięcie znacznej prędkości na zjazdach, co żądnym wrażeń rowerzystom skutecznie podnosi poziom adrenaliny.

Ze względu na to, że większa część trasy przebiega w terenie zalesionym, z powodzeniem można ją polecić na najbardziej upalne dni lata. Dodatkowo wzdłuż trasy płyną górskie, zimne strumienie, w których przyjemnie jest dla ochłody zanurzyć stopy lub dłonie.

Zdrowa Trasa Vitaralu często wybierana jest również na rodzinne wycieczki rowerowe, zwłaszcza na odcinku Drogi pod Reglami. Tam spokojnie dają sobie radę nawet początkujący rowerzyści. Odcinek jest łatwy, wygodny, o niewielkich przewyższeniach i biegnie szeroką leśną drogą bez ruchu samochodowego. Na trasie często można spotkać trenujących biegaczy.

Ponadto trasa przebiega przez Rozdroże pod Kamieńczykiem, skąd można dostać się do najwyższego wodospadu Karkonoszy - Wodospadu Kamieńczyka. Podejście jest bardzo strome i kamieniste, podjazd rowerem jest praktycznie niemożliwy. Warto jednak zsiąść z roweru i podejść do wodospadu - jednej z najciekawszych, przyrodniczych atrakcji Szklarskiej Poręby.

MAPKA (kliknij, żeby powiększyć):

Więcej o: