Szklarska Poręba - trasa nr 3: Trasa Radiowej Trójki - "Duża Szklarska Pętla" (25 km)

Techniczna, dla ambitnych - tak jak Radiowa Trójka. Prowadzi dookoła Szklarskiej Poręby, często pieszym szlakiem czarnym lub ścieżkami leśnymi wymagającymi od rowerzysty trochę umiejętności technicznych. Wszystko to czyni tę trasę zdecydowanie podnoszącą adrenalinę, a dodatkowo nie brakuje na niej pięknych widoków.

Trasa przebiega przez najciekawsze turystycznie punkty Szklarskiej Poręby takie jak: Zakręt Śmierci, Zbójeckie Skały, Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka.

Zakręt Śmierci - bardzo ostry zakręt (prawie 180o) znajdujący się na drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Usytuowany jest na wysokości 775 m. n.p.m., dzięki czemu rozpościera się z niego piękny widok na panoramę Karkonoszy oraz na całą Kotlinę Jeleniogórską.

Zbójeckie Skały - grupa skalna usytuowana na północno-wschodnim krańcu Wysokiego Grzbietu Izerskiego niedaleko stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna. W sąsiedztwie Zbójeckich Skał znajdują się liczne sztolnie pouranowe.

Wodospad Szklarki - drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach. Znajduje się na wysokości 520 m. n.p.m. i ma 13,3 m. wysokości. Jest on częścią enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wodospad Kamieńczyka - największy wodospad znajdujący się w polskich Karkonoszach. Ma 27 m. wysokości, a jego próg usytuowany jest na wysokości 843 m.n.p.m. Wodospad spada do pięknego wąwozu o wysokości dochodzącej do 30 m. Za środkową kaskadą znajduje się sztucznie wykuta grota, z której dawniej wydobywano ametysty i pegmatyty.

MAPKA (kliknij, żeby powiększyć):

Więcej o: