Szklarska Poręba - trasa nr 2: Trasa Kogeneracji (58 km)

Trasa stosunkowo długa, ale łatwa technicznie. Biegnie głównie szutrowymi bądź asfaltowymi drogami polskich i czeskich Gór Izerskich i czeskich Karkonoszy. Trasa wyjątkowo malownicza, jedna z najpiękniejszych tras w okolicach Szklarskiej Poręby.

Po stronie polskiej z dróg usytuowanych na zboczach Gór Izerskich przez większą część czasu można podziwiać rozległy widok na panoramę Karkonoszy. Na początku trasy można zatrzymać się przy Krzywych Basztach, wysokiej na 18 m granitowej grupie skalnej, często wykorzystywanej do wspinaczki skałkowej. Naprzeciwko, po drugiej stronie drogi, widnieją 30m Krucze Skały - zjawiskowo usytuowane na prawym brzegu rzeki Kamiennej. Jest to doskonały punkt widokowy i jednocześnie baza szkoły górskiej Quasar, oferującej w tym miejscu mrożące krew w żyłach atrakcje.

Zanim przekroczymy granicę polsko czeską, miniemy po prawej stronie Polanę Jakuszycką  - mekkę biegaczy narciarskich. Po stronie czeskiej trasa nie jest oznakowywana przez Stowarzyszenie Cyklistów, lecz biegnie czeską 2 i 2A. Na całej długości trasy jest dobra nawierzchnia asfaltowa bądź szutrowa, stąd trasa uchodzi za szybką. Uwaga nie zaleca się zbaczania z trasy rowerowej, sygnalizują o tym znaki zakazu, a za złamanie przepisu i poruszanie się rowerem w obszarach chronionych grożą wysokie kary. W tej części czeskich Karkonoszy warto zobaczyć Wodospady Mumlavy.

Cała trasa łącznie z odcinkiem w Czechach jest stosunkowo łatwa, ale ze względu na jej długość i znaczne przewyższenia trzeba być wprawnym rowerzystą, aby pokonać ją w jeden dzień. Atrakcją trasy jest również położona już po polskiej stronie Kopalnia Stanisław. To najwyżej położona kopalnia kwarcu Polsce - 1080 m.n.p.m.

Więcej o: