Szklarska Poręba - trasa nr 1: "Mała Szklarska Pętla" (13 km)

Trasa o długości 13 km, o zróżnicowanym stopniu trudności, zatacza pętlę dookoła Szklarskiej Poręby, dając możliwość wstępnego poznania okolicy. Na trasie Małej Szklarskiej Pętli mamy okazję odwiedzić dwa najciekawsze muzea Szklarskiej Poręby.

Pierwsze to Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, niegdyś dom pracy twórczej dwóch wybitnych pisarzy, dziś Muzeum Karkonoskie i centrum inspirujące ruch artystyczny w Szklarskiej Porębie. W muzeum znajduje się kilka stałych wystaw m.in. "W Królestwie Ducha Gór", a także ekspozycje poświęcone obu pisarzom oraz prace miejscowych artystów.

Drugie muzeum na trasie to Wlastimilówka, dom malarza Wlastimila Hofmana, który od śmierci artysty funkcjonuje w praktycznie w nienaruszonym stanie. Wnętrza malutkiego z pozoru domku kryją m.in. pracownię mistrza, gdzie nadal stoją jego sztalugi a obok na stoliku leżą pędzle i tuby z farbami.

Klimat miejsca, jak zapewnia obecny gospodarz pan Wacław Jędrzejczak, jest wciąż przepełniony duchem artysty, czego nie doświadczymy w żadnym muzeum. Prace Wlastimila Hofmana można również zobaczyć w Kościele Bożego Ciała, znajdującym się zaraz na początku trasy nr 1.

Jadąc dalej od Wlastimilówki do grupy skalnej - Chybotek natrafimy na trudniejszy odcinek - niebezpieczny zjazd, z kamieniami i korzeniami na drodze. Chybotek jak sama nazwa wskazuje, zaciekawia turystów tym, że pod wpływem ciężaru człowieka jeden z kamieni daje się łatwo rozkołysać.

Trasa kończy się przy punkcie Informacji Turystycznej.

MAPKA (kliknij, żeby powiększyć):

Więcej o: