Rower w ostępach Puszczy Piskiej - Szlak Rowerowy im. Melchiora Wańkowicza

Wańkowicz przepłynął ten szlak kajakiem w z córeczką "Tili" w 1937 r., a później opisał w książce "Na tropach Smętka". Ma zaledwie 60 km długości, ale nie chce się stąd wyjeżdżać

Szlak Rowerowy im. Melchiora Wańkowicza jest znakomicie oznakowany, pokonamy go nawet bez mapy. Najlepiej wyruszyć z niewielkiej miejscowości Sorkwity na trasie Mrągowo - Olsztyn. Warto spędzić tu choć jeden dzień, zatrzymując się w przytulnej stanicy wodnej PTTK nad Jeziorem Lampackim. Zanim ją opuścimy, odwiedźmy koniecznie pałac von Mirbachów z XVIII wieku (znakomicie zachowany, dziś w prywatnych rękach, zamieniony na pensjonat) oraz barokowy kościół ewangelicki nad Jeziorem Gielądzkim.

Z Sorkwit asfaltowa droga prowadzi nas na południe do Maradek. Konieczny przystanek na wzgórzu, przy małym sklepie spożywczym - tuż za nim zobaczymy resztki zamku krzyżackiego. Stąd też rozpościera się znakomity widok na całe Jezioro Lampackie.

Z Maradek możemy jechać, trzymając się szlaku, albo skręcić tuż za kortami tenisowymi w lewo, a po 200 m na skraju lasu w prawo, by po 3 km dojechać do Rancza "Zielony Koń" nad Jeziorem Lampasz. Jest tu niewielka stadnina koni, wypożyczalnia kajaków, dogodne miejsce do kąpieli, domowa kuchnia (pyszne zupy, kluski, pierogi) i niezwykła kawiarenka zbudowana z głazów z epoki polodowcowej o średnicy 1,5 m. Z Rancza można wybrać się na ciekawe wycieczki po okolicy, kajakiem czy konno. W promieniu 15-20 km rozciągają się piękne lasy.

Powracamy do Maradek. Szlak gwałtownie opada ku tafli Jeziora Piłakno (znane miłośnikom nurkowania), prowadząc ścieżką w gęstym zagajniku.

Po kilku kilometrach - kolejna stanica wodna PTTK w Bieńkach nad Jeziorem Białym, ulubione miejsce wędkarzy. Jesienią można obserwować stąd odloty tysięcy ptaków z przeciwległego brzegu.

Z Bieniek udajemy się leśnymi drogami dalej na południe - nad jezioro Gant. Czekają tu "niespodzianki" w postaci drzew powalonych na ścieżkę biegnącą brzegiem jeziora (trzeba rozładować rower, by przeciągnąć go pod drzewami). Teraz pojedziemy najbardziej dziką częścią szlaku, który - aż do Babięt - kluczy we wszystkich kierunkach, dlatego też pilnie śledźmy oznakowanie. Po blisko 10 km niełatwej drogi (czasami musimy prowadzić rower) znajdziemy się w malowniczo położonej stanicy nad Strugą Babięcką. Polecam odwiedziny w pobliskiej wsi Babięta, gdzie zobaczymy starą mazurską zabudowę oraz młyn wodny przerobiony na restaurację i sklep.

Z Babięt trasa wiedzie do Spychowa wzdłuż jeziora Zyzdrój. Po okrążeniu Jeziora Spychowskiego udajemy się na wschód nad jezioro Kierwik. Przystańmy tu na kilkuminutowy odpoczynek przed dalszą podróżą do wsi Zgon. I choć nazwa odstrasza (tak naprawdę pochodzi od "zaganiania" owiec), warto przenocować na jednym z prywatnych pól namiotowych. W nagrodę - cudowny zachód słońca i wspaniały widok na długie na 8 km jezioro. We wsi można też smacznie zjeść i obejrzeć galerię rzeźby.

Stąd już tylko 6 km przez las do Krutyni, końca naszej trasy. Warto jednak nadłożyć drogi i pojechać wschodnim brzegiem Jeziora Mokrego - w nagrodę kolejne niezapomniane widoki i świetne miejsca do kąpieli. W Krutyni polecam Galerię Parku Krajobrazowego połączoną z Galerią Zdjęć Przyrodniczych pana Waldemara Bzury. To, czego nie zobaczyliście na szlaku, zobaczycie na zdjęciach. A nocleg czeka w kameralnej stanicy wodnej PTTK na skraju Rezerwatu Krutyń - smaczna kuchnia polska, przytulna kawiarenka nad samą rzeką Krutynią, zwaną też Zieloną Rzeką, pole namiotowe, a dla wygodnych domki kempingowe i mały pensjonat. Warto zrobić sobie dłuższy postój po trudach kilkudniowej podróży (ja przebywałem na szlaku tydzień), by - nabrawszy sił - zwiedzić okolicę rowerem, pieszo bądź kajakiem. Stąd naprawdę nie chce się odjeżdżać! Przekonacie się sami.

Garść adresów

Ranczo Zielony Koń, tel. 0601 685 646, http://www.zielonykon.pl Stanica wodna PTTK w Sorkwitach, http://sorkwity.pttk.pl Stanica PTTK nad Strugą Babięcką, tel. (089) 742 00 17, 0608 509 498 Stanica wodna PTTK w Krutyni, tel./faks (089) 742 12 93, 0602 196 818, http://www.kajaki-krutynia.pl

Więcej o: