5 czynności, które można pogodzić z jazdą na rowerze, dzięki nowym gadżetom

O tym, jak bardzo technologia ułatwia nam życie, można przekonać się podczas jazdy na rowerze. To, co dotychczas zdawało się niemożliwe, dziś dzięki odpowiednim gadżetom, nie zagraża już bezpieczeństwu jazdy.

Rozmowa przez telefon

Jazda na rowerze z telefonem w ręku może skończyć się mandatem w wysokości nawet 200 zł. Ci, którzy ryzykują pomimo to, wiedzą, jak niewygodne bywa łączenie rowerowej jazdy z telefoniczną rozmową. Kierowanie jedną ręką bywa niebezpieczne. Szczególnie na zatłoczonych ulicach miasta. Gadżetem niwelującym ten problem są słuchawki bezprzewodowe, które ułatwiają prowadzenie konwersacji przez telefon. Jednak to dopiero nowoczesne zestawy Bluetooth, będą prawdziwym zbawieniem dla "rozmownych" rowerzystów. Dowodem na to jest TONE+ od LG, umożliwiający obsługę nawet kilku połączeń. Sam komfort prowadzonych rozmów podniosą zastosowane w tym sprzęcie technologie: szerokie pasmo przenoszenia mowy i redukcja szumów. Miłośnicy słuchania muzyki mogą również liczyć na dźwięk w jakości Hi-Fi. Wszystko to na wygodnym pałąku na szyję, dzięki któremu, słuchawki pozostają na miejscu, nawet podczas intensywnej jazdy.

słuchawkisłuchawki fot. materiały partnera

fot. materiały partnera, słuchawki LG

GPS na rowerze

Ułatwione rozmowy telefoniczne to nie jedyna zaleta nowoczesnych zestawów Bluetooth. Kolejnym udogodnieniem jest integracja z usługą Google Voice. Dzięki niej, nie zsiadając z roweru, dowolną lokalizację na mapach Google można wyszukać za pomocą komendy głosowej. Tym bardziej warto skorzystać z bogatej oferty rowerowych uchwytów na smartphone'a. Telefon zamocowany do kierownicy jest łatwiejszy w użytkowaniu, szczególnie jako GPS. Przezroczysta i wodoodporna osłonka chroni przed zanieczyszczeniami i deszczem, nie utrudniając użytkowania sprzętu.

Przejażdżka z dzieckiem

Na rynku znajdziemy mnóstwo fotelików i przyczep do transportu małych dzieci. Co, jeśli nasza pociecha jest na tyle duża, by móc pedałować sama, a my nie chcemy rezygnować z rodzicielskiej opieki lub wspólnej jazdy na rowerze? Rozwiązaniem jest specjalna doczepka, po zamontowaniu której rower zamieni się w trójkołowy tandem, dostosowany do wzrostu dziecka. Dodatkowe koło z błotnikiem, siodełkiem, "kierownicą" i oddzielnym łańcuchem mocowany jest do siodełka. Dziecko może pomóc nam w jeździe lub skorzystać z opcji "holowania" przez dorosłego, jadącego z przodu.

z dzieckiem na rowerzez dzieckiem na rowerze fot. shutterstock

Spacer z psem

Rower i spacer z psem? Dzięki producentom gadżetów rowerowych dziś to możliwe. Szczególnie jeśli nasz pies lubi biegać i wytrzymuje dłuższe dystanse. Najwygodniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest tak zwany springer, czyli pałąk, przyczepiany do siodełka. Po jego zastosowaniu pies może bezpiecznie biec obok roweru bez konieczności trzymania smyczy w ręku. Urządzenie wyposażone jest w specjalny bezpiecznik, który oswobadza czworonoga, jeśli ten okrąży drzewo lub natrafi na inną przeszkodę. To jednak rozwiązanie awaryjne. Słabsze szarpnięcia amortyzuje sprężyna, podnosząca bezpieczeństwo jazdy. Całość "prowadzi" psa bezpiecznie oddalonego od roweru, niwelując możliwość wbiegania pod jego koła. Dla małych pupili, nie radzących sobie z szybkim biegiem obok rowerzysty, preferowane są koszyki, w których bezpiecznie przetransportujemy psiaka.

spacer z psemspacer z psem fot. shutterstock

Rowerowy trening

Jeśli o jeździe na rowerze myślimy w kategoriach sportowych, warto wyposażyć się w profesjonalny licznik, połączony z pulsomierzem. Trudno wymienić wszystkie funkcje tego sprzętu. Oprócz kluczowych kategorii, takich, jak funkcje rowerowe (prędkość, pokonany dystans, również z wyliczeniem na okrążenia) i funkcje pulsometru (tętno, spalanie kalorii, strefy treningu), mamy tu również opcje przydatne podczas wędrówki. Należą do nich funkcje pomiaru wysokości n.p.m. lub chociażby obecnej temperatury. Wszystkie pomiary można zapisać w pamięci urządzenia lub transmitować do komputera. To umożliwia przeprowadzenie zaawansowanej analizy treningów.

sportsport materiały partnera

Więcej o: