Rowerowe zrób to sam - od błotnika z butelki po zbroję z dętek

Są tacy, którzy lubią chwalić się każdym nowym gadżetem i tacy, którzy po prostu jeżdżą, nie dbając o wydumane dodatki i zaskakujące rozwiązania. Są wreszcie tacy, którzy zamiast szperać po katalogach najmodniejszych marek, wolą majsterkować. A do tego - dzielić się swoją wiedzą o tym majsterkowaniu. Oto krótki przegląd najciekawszych rowerowych "zrób to sam" z serwisu instructables.com

Serwis zawiera kilkaset stron dotyczących rowerów. Na każdej jest mniej lub bardziej precyzyjna instrukcja (wraz ze zdjęciami), jak wykonać prezentowany przedmiot.

Na początek coś prostego, a do tego - już wkrótce bardzo przydatnego. Osłony na kierownik , chroniące dłonie przed pędem zimnego powietrza wykonane ze starych plastikowych butelek. To kwintesencja dobrego majsterkowania - z niepotrzebnych śmieci zrobić w kilka chwil coś, co naprawdę się przyda.

Tylny błotnik własnej robotyTylny błotnik własnej roboty fot. instructables.com fot. instructables.com

Z plastikowego pojemnika można zrobić również inną prostą a jakże przydatną jesienią i zimą rzecz. Oto tylny błotnik , elegancka alternatywa dla fragmentów butelek po wodzie mineralnej montowanych do ramy kilogramem taśmy klejącej.

Inne, nie mniej eleganckie a jeszcze prostsze i lżejsze rozwiązanie to błotniki z... plastikowej deski do krojenia (choć majsterkowicz zapewnia, że do wykonania takich błotników nadaje się wiele innych plastikowych rzeczy)

Przyczepka rowerowaPrzyczepka rowerowa fot. instructables.com fot. instructables.com

Pomińmy dziesiątki poradników, jak wykonać świecące ramy, kaski czy rękawiczki, uchwyty do telefonów, drewniane bagażniki, platformy z pedałów zatrzaskowych, owiewki z butelek czy rowery poziome z dziecięcego składaka. Przejdźmy od razu do czegoś trudniejszego, co jednak jest całkowicie praktyczne. Oto porządna przyczepa towarowa . Jej zbudowanie wymaga zaawansowanych umiejętności, ale w wyniku kilkunastu dobrze opisanych kroków otrzymujemy przyczepę, która zdaniem twórcy udźwignie nawet około 80 kilogramów.

 

Jeśli nie zamierzacie wozić takich ciężarów a interesuje was po prostu wygodne zrobienie i przewiezienie zakupów, być może zainteresuje was ten poradnik . Bagażnik rowerowy łatwo przekształcany w wózek sklepowy.

A jeśli właśnie wożenie dużych ciężarów (takich jak lodówki, zwierzęta, dzieci czy beczki z piwem) jest waszym marzeniem, możecie zbudować rower towarowy . Co więcej - rama roweru może być zrobiona z bambusa !

W bambusowym rowerze możecie zamontować drewniane rączki kierownika , a kiedy już naprawdę będziecie się nudzić możecie nawet zmienić swoje szprychy tak, aby wyglądały jak bambusowe: http://www.instructables.com/id/Bamboo-Reed-Rims/

Osobne miejsce w serwisie zajmują porady, jak wykonać systemy przechowywania rowerów w domu. Oto pokojowy stojak wykonany z kilku rurek PVC . Nie jest może szczytem elegancji, ale kosztuje kilkanaście razy mniej niż gotowy dostępny w sklepie. Bardziej eleganckie rozwiązanie, wykorzystujące kilka drewnianych klocków robi się tak: http://www.instructables.com/id/DIY-Bike-Stand/ . Kilka nieco bardziej skomplikowanych wieszaków znajdziecie tutaj . A tu zupełnie nie skomplikowany sposób na stojak rowerowy ze starych palet . I mój osobisty faworyt - coś między uchwytem na rower, porożem i starą kierownicą .

Własnej roboty trenażerWłasnej roboty trenażer fot. instructables.com fot. instructables.com

Jeśli nie lubicie, kiedy wasz rower bezczynnie stoi w miejscu, możecie zamiast stojaka zbudować drewniany trenażer . Twórca lojalnie uprzedza, że wykonanie go z nowych materiałów nie będzie tańsze niż kupno w sklepie gotowego. Rozwiązanie jest więc polecane dla tych, którzy lubią majsterkować i przywracać życie odpadkom. A kiedy już będziecie używać trenażera, warto rozważyć zbudowanie rowerowego uchwytu na książkę .

Na instructables.com można znaleźć również podpowiedzi dotyczące akcesoriów. Oto instrukcja, jak ze starego plecaka i przy pomocy mocnej igły zaoszczędzić kilkaset złotych na klasycznie wyglądającą hipsterską torbę podsiodłową . Jeszcze bardziej stylowy będzie pasek zrobiony z opony i rowerowej zębatki . Zresztą z rowerowych gum można wykonać wiele innych rzeczy - takich jak portfel, krzesło czy zbroja Joanny D'Arc .

Własnej roboty rowerowy uchwyt na deskę surfingowąWłasnej roboty rowerowy uchwyt na deskę surfingową fot. instructables.com fot. instructables.com

Długie zimowe wieczory skłaniać was zapewne będą do myśli o lecie. Pomoże wam w tym wykonanie montowanego do ramy uchwytu na deskę surfingową lub dwuosobowego roweru plażowego napędzanego siłą wiatru . Choć, biorąc pod uwagę zbliżającą się porę roku, bardziej przyda się Wam ta:

http://www.instructables.com/id/How-to-easily-convert-your-bike-into-a-snow-bike/

a może nawet ta instrukcja:

http://www.instructables.com/id/Build-A-Massive-Snowmobile-Tank-Bike/

Aha. Na Instructables.com znajduje się też kilka porad, jak zmienić dętkę lub wyregulować hamulce, ale - nie oszukujmy się - co w tym ciekawego?

Miłego majsterkowania.

kom

Więcej o: