Handbike, trajki, tandemy i inne - rynek rowerów dla osób niepełnosprawnych [PRZEGLĄD]

Osoby z niepełnosprawnościami w znakomitej większości mogą jeździć na rowerach - potrzebują tylko odpowiedniego sprzętu. Polska jest krajem, w którym na pewno znajdą coś dla siebie - niezależnie czy szukają roweru do wygrywania paraolimpiad, czy weekendowej wycieczki za miasto.

Wbrew pozorom, na rowerze można jeździć niemal z każdym rodzajem niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej. Producenci jednym tchem wymieniają, że na jednośladach mogą jeździć osoby z z dysfunkcją mięśniową, porażeniem mózgowym, autyzmem, zespołem Downa, zespołem Marfana, zaburzeniami równowagi, osoby niedowidzące, niewidome, niedosłyszące lub głuche, osoby z dużą otyłością, o dużej spastyczności i małej ruchowości kończyn dolnych, osoby z niepełnosprawnością kończyn dolnych lub bez tych kończyn, osoby z protezami, usztywnionymi stawami, niedorozwojem lub różną długością kończyn...

Rowery mogą też służyć do rehabilitacji osób po wylewach, zawałach i innych chorobach. Jazda nimi jest niewskazana tylko dla osób z zaawansowaną miażdżycą kończyn dolnych i zaawansowaną niewydolnością układu krążenia. W każdym przypadku zakup roweru dla osoby z niepełnosprawnością najlepiej jest poprzedzić konsultacją z lekarzem.

Przegląd rowerów dla osób z niepełnosprawnością

Carbon Bike

Carbon Bike znany wcześniej pod markami Carbon Design i Magnus produkuje między innymi rowery z napędem ręcznym (tzw handbike). Prócz prostszego i tańszego modelu ze stali (Birdy), firma znana jest także z doskonałych rowerów z włókien węglowych (Evo Jet i Time Trial), na których jeżdżą i wygrywają najlepsi zawodnicy świata. Producent spod Warszawy deklaruje, że jest gotowy zbudować też rower na konkretne zamówienie.

Coop rowery nietypowe

fot. Coop

Rower rehabilitacyjny Coop RRL24Rower rehabilitacyjny Coop RRL24 fot. Coop

Coop posiada w ofercie sporą gamę pojazdów trójkołowych, tandemów i rowerów elektrycznych z ramami stalowymi i aluminiowymi, także z mniejszymi rozmiarami kół (dla dzieci). Producent z Poznania oferuje też liczne dodatki pomagające dostosować rower do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności (np pedały z noskami, pedały z przeciwwagą..).

Draisin

fot. Draisin

Rower Draisin RelaxRower Draisin Relax fot. Draisin

Draisin oferuje rowery dla dzieci i dorosłych z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Producent oferuje modele dwukołowe i trójkołowe, także tandemy. Na swojej stronie producent z Chorzowa deklaruje: "Dzięki dużej ilości modeli podstawowych możemy stworzyć model "skrojony na miarę" dostosowany do warunków zdrowotnych użytkownika."

Fano tec

fot. Fano tec

Rower trójkołowy Fano Tec FT-7009Rower trójkołowy Fano Tec FT-7009 fot. Fano tec

Fano Tec oferuje rowery trójkołowe, które mogą byś wykorzystywane transportowo lub jako środek do rehabilitacji osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Firma ma swoją siedzibę w Legnicy, ale sprzęt sprzedaje także przez Internet.

Hungar-Pol

Tandem Hungar-Pol DuetTandem Hungar-Pol Duet fot. Hungar-Pol fot. Hungar-Pol

Hungar-Pol z Bydgoszczy posiada w ofercie dość proste konstrukcyjnie rowery. Dwa z nich mogą zainteresować osoby z niepełnosprawnością - to tandem o nazwie Duet i rower trójkołowy.

Jasid

Tandem składany Jasim PremiumTandem składany Jasim Premium fot. Jasim fot. Jasid

Jasid specjalizuje się w sprzedaży rowerów typu tandem. Firma posiada w ofercie sporą gamę modeli w cenach od 2000 do 5000 złotych, a na zamówienie jest w stanie wykonać rower w dowolnej specyfikacji i kolorze. Firma umożliwia zamówienie roweru przez Internet i wysyłkę kurierem w dowolne miejsce w kraju. Wszystkie modele można też obejrzeć w salonie firmowym w Lublinie.

Kentex

Rower trójkołowy BBF Kentex 24'Rower trójkołowy BBF Kentex 24" fot. Kentex fot. Kentex

Kentex to producent trzykołowego roweru ze stalową ramą i kołami w rozmiarze 24 cale. Pojazd posiada koszyk za siedzeniem i może służyć zarówno osobom z niepełnosprawnością, jak i jako rower transportowy. Istnieje możliwość zakupu roweru przez Internet oraz odbioru osobistego w sklepie w Kołobrzegu.

Monty

fot. Monty

Rower Monty TricycleRower Monty Tricycle fot. Monty

Monty oferuje głównie rowery składane i ze wspomaganiem elektrycznym - dwu i trzykołowe. W ofercie ma jednak także pojedyncze modele bez wspomagania. Sprzedaż prowadzi przez Internet i serwis Allegro.

Tandemservis

Trzyosobowy rower Tandemservis TripletTrzyosobowy rower Tandemservis Triplet fot. Tandemservis fot. Tandemservis

Wbrew nazwie, firma Tandemservis ze Słowacji posiada w ofercie nie tylko rowery dla dwóch osób, ale też pojazdy trójkołowe, doczepy dwu i trójkołowe oraz pojazdy dla trzech osób. Ciekawym modelem dla osób z małymi mieszkaniami wydaje się być zwłaszcza model składanego tandemu Mrożek. Firma pozwala na zakup rowerów przez Internet i wysyła je kurierem w dowolną część naszego kraju.

Tolek rowery nietypowe

Trójkołowy rower Tolek ze wspomaganiem elektrycznymTrójkołowy rower Tolek ze wspomaganiem elektrycznym fot. Rafał Muszczynko

Tolek , to już uznana marka wśród rowerów trójkołowych. Firma oferuje zarówno pojazd ze wspomaganiem elektrycznym jak i kilka rowerów bez wspomagania, z różnym rozmiarem kół. Tolek ma swoją siedzibę w Choceniu koło Włocławka.

Warsztat Rowerów Nietypowych TROP

Trójkołowy handbike produkcji TROPTrójkołowy handbike produkcji TROP fot. TROP fot. TROP

Warsztat Trop spod Kartuz (Pomorze) wykonuje na zamówienie i w krótkich seriach rowery nietypowe. Jedną ze specjalizacji warsztatu są rowery dla osób z niepełnosprawnościami, w tym rowery trójkołowe, tandemy, przyczepki i doczepy rowerowe. Firma posiada bardzo bogate portfolio różnorodnych konstrukcji i deklaruje, że chętnie podejmie się każdego wyzwania, w tym także nie związanego z niepełnosprawnością osoby mającej jeździć pojazdem.

Zakład sprzętu rehabilitacyjnego inż. Stanisław Misiarz

Rower rehabilitacyjny trójkołowy z napędem ręcznym korbowym. Produkcja ZSR inż. Stanisław MisiarzRower rehabilitacyjny trójkołowy z napędem ręcznym korbowym. Produkcja ZSR inż. Stanisław Misiarz fot. Misiarz.pl fot. Misiarz.pl

Firma Stanisława Misiarza posiada w ofercie szeroką gamę rowerów trójkołowych na kołach od 18 do 26 cali, w tym pojazdy o pochylonych tylnych kołach, które poprawiają stateczność pojazdu. Każdy pojazd można zamówić w wersji z wolnobiegiem, ostrym kołem lub piastami z przekładnią planetarną. W ofercie zakładu są także doczepy rowerowe (dwu i trójkołowe), handbike (także w wersji dziecięcej), rowery z napędem elektrycznym i szeroka gama sprzętu rehabilitacyjnego.

Prócz rowerów firma oferuje także szeroką gamę akcesoriów pomagających dostosować pojazd do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym uprzęże na ręce lub nogi, siedzenia z oparciami, pasy mocujące tułów, noski na pedały, podstawki do ćwiczeń stacjonarnych i inne.

Lista otwarta

Niniejsza lista producentów i dystrybutorów rowerów mogących służyć osobom z niepełnosprawnościami z pewnością nie jest listą pełną. Nie obejmuje ona dużych producentów, którzy w swojej ofercie nie koncentrują się na osobach z niepełnosprawnością, ale czasem również posiadają w ofercie tandem, rower trójkołowy lub inną konstrukcję mogącą służyć osobom z niepełnosprawnością.

Możliwe też, że brakuje w niej innego wyspecjalizowanego producenta rowerów, którego oferty zwyczajnie nie udało nam się znaleźć w sieci. W takiej sytuacji koniecznie napiszcie w komentarzach - postaramy się dodać go do listy, by osoby poszukujące tych informacji mogły ją jeszcze łatwiej odnaleźć.

Rafał Muszczynko

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.