Na obcasie w pedałach zatrzaskowych? Zrób to sama!

Jedną z ostatnich granic dla Cycle Chic było nakłonienie Pań jeżdżących dziś na rowerach bardziej wyczynowych do jazdy w butach na obcasie. Wygląda na to, że ta granica została właśnie przekroczona.

SPD (Shimano Pedalic Dynamics) to najpopularniejszy z systemów, które za sprawą specjalnych butów i pedałów pozwalają skutecznie połączyć nogę z pedałem. Jest to bardzo przydatne w sporcie. Pedałowanie jest bardziej wydajne, pozycja nogi na pedale prawidłowa, a stopa nie ma szansy się ześlizgnąć z pedała. Dlatego system ten chętnie wykorzystują sportowcy - tak szosowi, jak i jeżdżący w terenie. Ale bardziej zaawansowani cykliści wykorzystujący rower w celach wyłącznie transportowych też chętnie korzystają z zalet SPD.

Niestety system wymaga specjalnego obuwia. Ogranicza to znacznie możliwości jego zastosowania, bo w ofercie firm są w zasadzie tylko buty sportowe i turystyczne. Buty zimowe są koszmarnie drogie, a stylowe buty SPD na obcasie dla Pań to rzecz, której nie można było mieć za żadne pieniądze.

Tak przynajmniej było to niedawna. Co prawda gotowych butów wciąż nie można kupić, ale w Internecie pojawiła się instrukcja jak je wykonać samodzielnie. W ten sposób kultura Cycle Chic przekroczyła chyba ostatnią granicę pozwalając Paniom jeździć stylowo, a zarazem efektywnie i sportowo.

Instrukcja, po angielsku, dostępna jest TUTAJ . Panie mniej obyte z obróbką drewna przy wykonywaniu butów mogą skorzystać z pomocy stolarza. A te, które dadzą radę same, będą mogły pochwalić się nie tylko tym, że mają buty rowerowe nie tylko piękne i jedyne w swoim rodzaju, ale także faktem, że wykonały je samodzielnie. Zazdrość koleżanek - rowerzystek gwarantowana.

Drogie Panie - wyzwanie czeka! Niech się sypią wióry. A Panów zachęcamy do samodzielnego tworzenia wyjściowych męskich pantofli SPD. Tego też jeszcze nikt nie produkuje.

Rafał Muszczynko

Więcej o: