Odżywki w sporcie amatorskim

Turystyka rowerowa jest bardzo wymagającą formą aktywności fizycznej. Aby regularna jazda stała się przyjemnością a nie męczarnią, najlepiej każdą aktywność potraktować jak amatorski trening. Podczas długotrwałego wysiłku zwiększa się znacznie zapotrzebowanie energetyczne. Ale żeby nie trzeba było wozić ze sobą całego plecaka kanapek, wymyślono różne formy odżywek i suplementów diety, które są niczym innym, jak mocno skoncentrowanym zestawem wyselekcjonowanych substancji odżywczych.
Turystyka Turystyka źródło: fotolia

Zaplanuj posiłki

Jeśli planujemy regularną aktywność na rowerze, ważne jest, aby zastosować odpowiednią dietę. 2 godziny przed treningiem lub wycieczką należy zaplanować posiłek przedtreningowy z wolno przyswajalnych węglowodanów z dodatkiem białka. Długo uwalniana energia zapewni dobrą formę na 1-1,5 godz. treningu. Podczas dłuższego wysiłku konieczne będzie uzupełnienie nie tylko płynów, ale też substancji odżywczych.

Wszystko jest dla ludzi, byleby rozsądnie Wszystko jest dla ludzi, byleby rozsądnie 123 RF

Uzupełnianie płynów

Żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, można nalać zwykłą wodę do bidonu lub camelbaka. Ale ważne jest też, aby uzupełnić mikroelementy, takie jak: sód i potas, których niedobór może powodować skurcze mięśni. Cukier jest z kolei szybkim źródłem energii. Wszystkie te składniki tworzą napój izotoniczny - podstawowe wyposażenie kolarza.

Można samodzielnie przyrządzić sobie taki napój rozpuszczając w wodzie cukier, miód lub syrop klonowy z odrobiną soli. Jednak trudno samodzielnie dobrać optymalne proporcje, więc lepiej skorzystać z bogatej oferty specjalistycznych firm.

Produkty energetyczne przeznaczone do nawodnienia organizmu podczas wysiłku różnią się głównie zawartością węglowodanów. Podczas treningu o niskiej intensywności można wybrać napój z niską zawartością cukru, który pomoże uzupełnić utratę wody. Natomiast produkty wysokowęglowodanowe dostarczą energię potrzebną podczas intensywnej aktywności.

żel energetyczny żel energetyczny fot. VSU MTB Team

Energia podczas treningu

Organizm ludzki można porównać do elektrowni. Wytwarza energię potrzebną do ruchu, spalając w komórkach ciała substancje zawarte w pożywieniu. Podczas mocnego wysiłku zgromadzone zasoby energetyczne wyczerpują się po 1-1,5 godziny. Później zaczynamy odczuwać brak siły w mięśniach, zimno, a nawet zawroty głowy. Żeby tego uniknąć, trzeba regularnie uzupełniać substancje odżywcze, głównie węglowodany. Ciężkie tłuszcze nie są dobrym rozwiązaniem, bo energia uwalniana jest z nich bardzo powoli, a za to obciążony jest mocno układ pokarmowy. Dobrze sprawdzają się banany, suszone owoce lub bułka z dżemem. Jednak najlepszym rozwiązaniem są różnego typu produkty energetyczne, w których skondensowane są starannie wyselekcjonowane substancje odżywcze.

Oferta odżywek przeznaczonych do użycia w trakcie treningu jest bardzo bogata. Różnią się nie tylko stanem skupienia (batony, żele, galaretki), ale przede wszystkim zawartością:

- Czyste węglowodany - zapewnią najszybszy dopływ energii do zmęczonych mięśni,

- Węglowodany z dodatkiem białka i tłuszczy - uwalniane są powoli, żeby utrzymać organizm na wysokich obrotach w dłuższym okresie.

Członkowie drużyny Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team np. stawiają na szybko wchłaniające się żele oparte na prostych cukrach czyli szybki zastrzyk energii.

BCAA BCAA źródło: mundodastribos.com

Regeneracja

Po zakończeniu treningu lub wycieczki rowerowej nie należy spoczywać na laurach. Dobrze by było odzyskać świeżość w ciągu 1-2 dni przed kolejną aktywnością. Aby utrzymać mięśnie w dobrej formie, trzeba je odbudować poprzez odpowiednio skomponowany posiłek.

Zawodowcy z teamów kolarskich potrzebują uzupełnić zapas energii (glikogen) poprzez odpowiednią dawkę szybko przyswajalnych węglowodanów oraz odbudować mięśnie za pomocą specjalnie dobranego zestawu aminokwasów BCAA. Do tego glutamina zwiększająca odporność organizmu kolarza, który po intensywnym wysiłku jest bardzo podatny na infekcje.

Dzięki odpowiedniej suplementacji organizm wycieńczony treningiem nie będzie zmuszony do katabolizmu, czyli pobierania składników odżywczych z własnych mięśni.

zdrowa dieta plus odżywki zdrowa dieta plus odżywki źródło: fotolia

Zdrowa dieta i wspomagana odżywkami

Co w takim razie będzie lepsze? Naturalna dieta, czy odżywki? W pożywieniu trudno znaleźć wszystkie suplementy niezbędne podczas uprawiania sportu, natomiast nadmiar sztucznie przygotowanych suplementów może wywołać alergię pokarmową. Najlepiej umiejętnie połączyć zdrową dietę z produktami energetycznymi renomowanych producentów.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.