5 artykułów spożywczych, które skutecznie redukują stres

Wielkie nadzieje pokładane w sportowcach przez ich sponsorów, współpracowników, kibiców. Strach przed porażką. Wielomiesięczne przygotowania na ten jeden w sezonie najważniejszy start. To warunki idealne do hodowania największego wroga nie tylko sportowca, ale każdego człowieka - stresu. Jak poradzić sobie ze stresem radzi Katarzyna Solus-Miśkowicz, członkini zawodowego teamu kolarskiego Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team.
stres stres źródło: PHATIC-PHOTOGRAPHY.COM

Życie sportowca = stres

Stres towarzyszy nam praktycznie przez całe zawodowe życie. Stresujemy się przed zawodami, przed zmianą barw klubowych czy przed powrotem do pełnej sprawności po przebytej kontuzji. Kiedy stres trwa krótko, może na nas działać mobilizująco i motywować nas do działania.

Kiedy jednak kortyzol czyli hormon stresu wydziela się w naszym organizmie zbyt długo, może doprowadzić do poważnych problemów takich jak: nudności, spowolnienie procesu gojenia się ran, zaburzenia w działaniu systemu immunologicznego czy otyłości.

Każdy sportowiec radzi sobie ze stresem na własny sposób. Niektórzy słuchają relaksującej muzyki, drudzy stosują specjalne metody oddechowe, a jeszcze inni prowadzą wewnętrzny monolog. Ja chciałabym się z Wami podzielić moimi radami na temat 5 produktów, które przyczyniają się do zmniejszenia zarówno skutków jak i przyczyn stresu - nie tylko u sportowców.

ziarna słonecznika ziarna słonecznika fot. VSU MTB Team

Ziarna słonecznika

Nasiona słonecznika są bogate w aminokwasy używane przez mózg do produkcji hormonu szczęścia, czyli serotoniny, która odpowiada za nasze dobre samopoczucie. Słonecznik dostarcza organizmowi również magnez, który łagodzi niepokój i przynosi uczucie spokoju. Wewnętrzny spokój ducha jest bardzo ważny kiedy startujemy w zawodach o wysokiej randze.

zielone warzywa liściaste zielone warzywa liściaste fot. VSU MTB Team

Zielone warzywa liściaste

Zielone warzywa takie jak: kapusta, szpinak czy boćwina są bogate w kwas foliowy. Jego niedobór jest jedną z przyczyn depresji i stanów przygnębienia. Dodatkowo ta kategoria warzyw posiada antyoksydanty, które oczyszczają organizm i usuwają z niego zbędne składniki przemiany materii.

mleko mleko fot. VSU MTB Team

Mleko

Najbardziej znany napój mistrzów, czyli mleko, również jest produktem, który pomaga niwelować stres, pod warunkiem, że nie ma się na nie alergii lub nietolerancji. Mleko zawiera białko, witaminę B12, wapń i antyoksydanty. Wymienione składniki skutecznie usuwają wolne rodniki, które uwalniają się w naszym organizmie w momencie stresu. Mleko, dzięki zawartemu w nim białku ma działanie rozluźniające i obniża ciśnienie krwi, a dzięki potasowi zmniejsza napięcie w mięśniach.

orzechy brazylijskie orzechy brazylijskie fot. VSU MTB Team

Orzechy brazylijskie

Mała porcja orzechów brazylijskich (ok. 28 gramów) posiada 544 mikrogramów selenu, śladowego pierwiastka, który pomaga walczyć z uszkodzeniami oksydacyjnymi zwłaszcza po intensywnym treningu. Orzechy te niwelują  poziom stresu oksydacyjnego, czyli tzw. stresu tlenowego, który może wystąpić po długotrwałym wysiłku. Stres oksydacyjny to stan zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami (utleniaczami, reaktywnymi formami tlenu - RFT), a antyoksydantami (przeciwutleniaczami) w organizmie. Zarówno wolne rodniki, jak i antyoksydanty naturalnie występują w organizmie, gdyż są niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych.

łosoś łosoś fot. VSU MTB Team

Łosoś

Ty wyjątkowa ryba jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 o nazwie EPA i DHA,  które są naturalnymi regulatorami szerokiej gamy procesów fizjologicznych. Biorą one również udział w odbudowie tkanek mięśniowych, co jest szczególnie ważne w przypadku treningów kolarskich. Wyjątkowo ważny w tym duecie jest kwas dokozaheksaenowy (DHA), który usprawnia prawidłowy rozwój układu nerwowego, przeciwdziała nadciśnieniu, zapobiega palpitacjom stabilizując rytm bicia serca i łagodzi stany zapalne.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.