Jak zarobić na pasji rowerowej?

Jednym z argumentów przemawiających za promocją ruchu rowerowego, zarówno turystycznego jak i miejskiego, są korzyści ekonomiczne i tworzenie nowych miejsc pracy. Jak można pracować w związku z rowerami? Pytanie tym bardziej ważkie, że przyszły wakacje, czas, który uczniowie i studenci mogą wykorzystać na dorywcze zatrudnienie. Czemu nie miałoby to być zatrudnienie w gospodarce napędzanej pedałami?
mechanik mechanik fot. Kyle Zimmerman from: http://thebikesmithllc.com

Mechanik rowerowy

Najbardziej oczywisty wydaje się zawód mechanika rowerowego. Rowery się psują, czasem trzeba oddać je do przeglądu, czasem zamontować nowy gadżet. Pracy dla mechaników rowerowych nie zabraknie. Może nie jest to robota tak romantyczna jak wynikałoby ze skeczu Monty Pythona, ale na pewno może dać trochę satysfakcji i zapełnić portfel.

Wykonywanie podstawowych napraw nie jest rzeczą wymagającą doktoratu na politechnice, można się tego nauczyć w kilka dni, a później rozwijać swoje kompetencje pod okiem doświadczonych starszych kolegów. Dużo ważniejszą kompetencja jest umiejętność rozmowy z klientami. Mechanikom burczącym "ale szajs, bardziej opłaca się kupić nowy" stanowczo dziękujemy!

Latem wiele warsztatów szuka mechaników i pomocy, więc dlaczego nie spróbować?

knajpa rowerowa knajpa rowerowa fot. AG archiwum

Knajpa rowerowa

Często zdarza się, że warsztat rowerowy staje się miejscem kulturotwórczym, swoistym centrum rowerowym danej społeczności. Wówczas obok zaplatania kół i smarowania łańcucha może zacząć oferować kawę, zimne napoje i kanapki. Tego typu miejsca są tak różne, jak różne są rowery. Od punkowych, wyposażonych w sprzęty z demobilu knajp oferujących wegańskie burgery i kawę ze sprawiedliwego handlu, przez swojskie piwiarnie z golonką na końcu turystycznych szlaków, po ekskluzywne sklepy z najlepszym espresso, wielką plazmą puszczającą relacje z kolarskich wyścigów i sprzętem lżejszym od gotówki, którą trzeba na niego wyłożyć. Rower to aktywność społeczna, więc jeśli w waszej miejscowości takiej knajpy jeszcze nie ma, może warto o niej pomyśleć.

Zdjęcie Croquet Stojak na rowery 5 stanowisk CROBK-0032/5 Zdjęcie PLAYEKO Stojak na rowery PESR004 Zdjęcie Stojak na rowery TRES
Croquet Stojak na rowery PLAYEKO Stojak na rowery Stojak na rowery TRES
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
wypożyczalnia wypożyczalnia fot. MB

Wypożyczalnia rowerów

Mimo rosnącego powodzenia automatycznych wypożyczalni rowerowych, wciąż istnieje zapotrzebowanie na turystyczną usługę jaką jest wypożyczanie rowerów na kilka godzin, dobę lub nawet kilka dni. Skala zróżnicowania tej usługi jest wielka. Od zdezelowanych ciężkich marketowych górali na nadmorskich promenadach (nie idźcie tą drogą) po dobre zjazdowe czy szosowe rowery gdzieś w górach, przez rowery specjalne (tandemy, towarowe, rowery dla osób niepełnosprawnych). Niestety biznes ten wymaga sporych inwestycji, promocji i rozeznania rynku, ale dobrze przygotowany zaczyna się szybko zwracać, a przede wszystkim pozwala mieć poczucie, że realnie współtworzy się ruch rowerowy w danym miejscu.

Zdjęcie Accent Pokrowiec na rower Zdjęcie Pokrowiec na rower 185x110 cm RD-PR Zdjęcie Smart Electronic Pokrowiec na rower wodoodporny
Accent Pokrowiec na rower Pokrowiec na rower 185x110 Smart Electronic Pokrowiec
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
miejska wycieczka rowerowa z przewodnikiem miejska wycieczka rowerowa z przewodnikiem fot. AG archiwum

Wycieczki rowerowe

Cóż piękniejszego niż zarabianie na tym, co się kocha. Jeśli lubicie jazdę rowerem, macie gadane oraz zdolności organizacyjne, być może powinniście zacząć zarabiać na prowadzeniu rowerowych wycieczek. Znów mogą być to zarówno kilkugodzinne przejażdżki po mieście, kilkudniowe wycieczki po Polsce lub 2-3 tygodniowe wyprawy w egzotyczne miejsca. Wszystko zależy od waszego doświadczenia, kapitału, umiejętności. Już dawno minęły czasy, gdy rowerowy turysta oznaczał się sakwami pełnymi konserw, karimatą i namiotem. Teraz coraz częściej osoby jadące na wycieczkę rowerową oczekują kompleksowej usługi (wożenia bagaży, załatwiania noclegów i restauracji, przewozu na miejsce startu), w związku z tym, marża organizatora może być wyższa.

Zdjęcie Mapa rowerowa Ślesin i okolice Zdjęcie Poznań. Mapa rowerowa 1:25 000 Zdjęcie Wiedeń mapa rowerowa 1:30 000
Mapa rowerowa Ślesin i okolice Poznań. Mapa rowerowa Wiedeń mapa rowerowa 1:30 000
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
kurier rowerowy kurier rowerowy fot. AG archiwum

Kurier rowerowy

Jeśli nie ciągnie cię w dalekie trasy, a lubisz raczej szybką i dostarczającą adrenaliny jazdę po mieście, może warto zastanowić się nad karierą kuriera. To diabelnie trudna robota dla twardzieli i twardzielek. Do tego część wynagrodzenia dostajesz jednak nie w złotówkach (które wcale niekoniecznie płyną szerokim strumieniem) a w wyzwiskach taksówkarzy, błocie pośniegowym i prestiżu w wąskim ale solidarnym środowisku.

Zdjęcie Basil Torba Na Rower Elements Zdjęcie KETTLER BOCZNA TORBA NA ROWER Zdjęcie SoYoung Duża Torba Chłodząca Rower LCB-BLBI
Basil Torba Na Rower Elements KETTLER BOCZNA TORBA NA ROWER SoYoung Duża Torba Chłodząca
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
kurier rowerowy cargo kurier rowerowy cargo fot. from: www.mnn.com

Kurier rowerowy w wersji cargo

Polska jeszcze do tego nie dorosła, ale ? jak pokazują przykłady z dużych miast na zachodzie kontynentu - wcześniej czy później biznes zacznie się rozwijać, może więc warto zastanowić się nad zagospodarowaniem niszy? W europejskich miastach samochód dostawczy nie wjedzie wszędzie, a na pewno nie przez całą dobę. Jak pilnie dostarczyć towar do sklepu położonego w centrum Bordeaux, Paryża, Barcelony czy Londynu po godzinie 11, kiedy ulice zamykają się dla dostawczaków? Oczywiście rowerem. A jak to zrobić, jeśli towarem tym nie jest plik dokumentów, a komoda, 14 par butów, baniak z wodą i 30 kilogramów pomarańczy? Też rowerem, tylko że towarowym. Firmy spedycyjne dysponujące szeroką flotą rowerów o udźwigu ponad 100 kg oraz małymi elektrycznymi furgonetkami już istnieją w Europie. Może czas na Polskę?

Zdjęcie KELLYS STALOWY PRZEDNI KOSZYK ROWEROWY CARGO Zdjęcie TOPEAK Siatka Cargo Net Zdjęcie Tubus bagażnik rowerowy tylny Cargo Classic
KELLYS STALOWY PRZEDNI KOSZ TOPEAK Siatka Cargo Net Tubus bagażnik rowerowy
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
rowerowa ryksza rowerowa ryksza fot. AG archiwum

Ryksza

W miejscowościach turystycznych lub takich, w których gęsto zabudowane centrum wieczorami zamienia się w klubowo-knajpianą mekkę, można zarabiać wożąc innych ludzi. Zasadnicze wynagrodzenie nie będzie wielkie, ale jeśli dysponujesz dobrą gadką, możesz liczyć na napiwki. Twoje miejsce pracy nie przetrwa raczej jednak zimy ? nawet jeśli nie masz problemu z jazdą przy minusowych temperaturach, liczba klientów chętnych na skosztowanie tej przyjemności może nie wystarczyć na wynagrodzenie minimalne.

Zdjęcie Chariot Captain XL Zdjęcie Chariot Wózek rowerowy CTS Cheetah 1 Zdjęcie Chariot Wózek rowerowy CTS Corsaire 2
Chariot Captain XL Chariot Wózek rowerowy CTS Chariot Wózek rowerowy CTS
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
rowerowe dodatki rowerowe dodatki fot. AG archiwum

Rowerowe ciuchy i dodatki

Kto powiedział, że do zarabiania na rowerach i rowerzystach trzeba samemu jeździć. Można również zająć się produkcją (lub dystrybucją) rowerowych ciuchów i dodatków. W naszym kraju coraz więcej powstaje małych manufaktur produkujących dobrej jakości rowerowe torby, sakwy, czapki, ochraniacze na ramy. Za chwilę na pewno pojawi się firma wyspecjalizowana w produkcji rowerowych ciuchów do jazdy miejskiej. Nie każdy garnitur czy sukienka, w których udajecie się do opery, idealnie nadają się na rower. A nawet jeśli się nadają ? dlaczego nie stworzyć czegoś, co wyrażać będzie zarówno styl klienta jak i jego pasję?

Zdjęcie EDL Pokrowiec na siodełko 8660044 Zdjęcie EDL Pokrowiec na siodełko 8660045 Zdjęcie PROMOTION TOPS Pokrowiec na siodełko rowerowe Dry Seat 0402460
EDL Pokrowiec na siodełko EDL Pokrowiec na siodełko PROMOTION TOPS Pokrowiec
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Cafe Velo Cafe Velo Fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta

Co jeszcze?

To tylko podstawowa garść pomysłów. Tak naprawdę miejsc w rowerowej gospodarce jest jeszcze więcej. Można prowadzić pensjonat przyjazny rowerzystom, założyć szkołę jazdy, uruchomić produkcję rowerów czy choćby ram, handlować rowerami używanymi lub z takich, które do niczego się nie nadają ? tworzyć artystyczne meble. Coś, co dzisiaj brzmi czasem jak bajka, za kilka-kilkanaście lat będzie prawdopodobnie normą ? zmieniają się miasta, zmieniają się nasze obyczaje i aspiracje. Jeśli patrzymy na trendy europejskie, urowerowienie naszej gospodarki wydaje się nieodwracalne. Z drugiej strony - zawody, które będą pożądane w roku 2030 być może nie zostały jeszcze wymyślone. Na pewno część tych zawodów jest napędzana pedałami.

Zdjęcie Boninex Dzwonek rowerowy aluminiowy Zdjęcie Dzwonek rowerowy chromowany mały Zdjęcie Dzwonek rowerowy mini
Boninex Dzwonek rowerowy Dzwonek rowerowy chromowany Dzwonek rowerowy mini
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info