Porady
-
Akademia MTB Cezarego Zamany: [odc. 9] Dieta kolarza
Odżywianie okołotreningowe jest kluczowe w utrzymaniu zdolności do intensywnego wysiłku. Aby organizm mógł pracować przez cały trening na najwyższych obrotach musi otrzymać odpowiednie paliwo. Paliwo to ma dać energię w trakcie wysiłku, a także zapewnić regenerację po nim. Przeczytajcie o tym co i kiedy jeść żeby móc mocno i długo trenować.
-
Treningowa układanka, czyli jak osiągać sportowe cele
Każdy, kto choć raz wyznaczył sobie jakiś sportowy cel wie, że droga do jego osiągnięcia nie jest usłana różami. Nie ma w niej skrótów, ułatwień czy półśrodków. Jest za to ból, zmęczenie i zmaganie z ograniczeniami własnego ciała. Na mecie sukces smakuje jednak wyśmienicie, jest najlepszą nagrodą za wszelki trud i poświęcenie. Warto więc co sezon stawiać sobie coraz ambitniejsze cele i walczyć o ich realizację. Na początek dobrze jednak pomyśleć od czego zacząć zanim wyruszymy na pierwszy trening.
-
Na rowerze zgodnie z prawem [Quiz] cz. 4
Jeździsz po mieście rowerem, znasz przepisy i ich przestrzegasz. Sprawdź, czy jest tak na pewno. Przed tobą kolejny już quiz jednokrotnego wyboru, składający się z 10 pytań. Powodzenia!
-
5 powodów dla których warto wozić dzieci na rowerze [BLOG]
Jazda rowerem z dziećmi - poza niedzielnymi wycieczkami - nadal w Polsce często postrzegana jest jako, mówiąc elegancko, ekstrawagancja. Zupełnie niesłusznie. Codzienne rowerowe dojazdy z dziećmi niosą masę korzyści. Sami i same zobaczcie, dlaczego warto - a może dodacie też coś od siebie? Zachęcam do komentowania.
-
8 rzeczy, które przeszkadzają rozpędzić rower
Jazda rowerem do pracy sprawia ci trudność, szybko się męczysz i nie jesteś w stanie utrzymać przez dłuższy czas zadowalającej cię prędkości. Gdy widzisz przed sobą trochę bardziej stromą górkę, odruchowo zsiadasz z roweru, przecież wiesz, że jej nie pokonasz bez totalnego zmęczenia. Myślisz, że to wszystko przez brak kondycji, a może przyczyna leży gdzie indziej? Oto 8 rzeczy które przeszkadzają w jeździe rowerem - nie tylko po mieście.
-
Siedem porad zimowego rowerzysty [BLOG]
Pierwszy śnieg ubiegłej zimy skusił mnie, do napisania poradnika innego niż wszystkie. Co prawda dzisiaj za oknem jesień w pełni, jednak zimowa ciapa jest nieunikniona. Przeczytaj już dzisiaj jak sobie z nią radzić, a potem gdy spadnie śnieg tylko sobie przypomnisz to co dzisiaj przeczytałeś.
-
Rowerem po Europie: Dania - fiordy, plaże i rowery
Gdyby Duńczycy decydowali o zmianie symboli narodowych, prawdopodobnie w herbie, oprócz królewskich akcentów, znalazłoby się też coś, co miałoby związek z jedną z największych duńskich pasji - rowerem. To żadna przesada! Jeśli nie jesteś pasjonatem jazdy na dwóch kółkach, przybywając do Danii, szybko się o tym przekonasz. Nie wyobrażasz sobie życia bez roweru? Na pewno od dawna wiesz, że Dania to prawdziwa "mekka" dla wielbicieli tych ekologicznych jednośladów!
-
szKoła Życia Mai Włoszczowskiej [BLOG]
Biografie nie należą do moich ulubionych książek. Zwykle są przydługawe i mało interesujące. Po książkę Mai Włoszczowskiej sięgnęłam aby zobaczyć zawodowe kolarstwo oczami zawodniczki.
-
Miniporadnik: Jak jeździć rowerem we mgle?
Polska jesień nieodzownie kojarzy się z mgłami, które często nie podnoszą się przez cały dzień. Jak w takich warunkach bezpiecznie jeździć rowerem po mieście lub poza nim? Oto krótki poradnik.
-
Jakie narzędzia warto zabierać ze sobą na rower
Nieważne czy na rower wsiadasz po to żeby dojechać parę kilometrów do pracy, czy twój cel podróży oddalony jest o pół dnia drogi. Jest parę narzędzi, które na każdej rowerowej przejażdżce powinieneś bezwzględnie mieć przy sobie. Dobrze jeżeli nigdy się nie przydadzą, ale w razie niespodziewanej awarii ich obecność może być nieoceniona.
-
Jak unikać drogowej agresji
Stres, napięte nerwy, jasno określone granice, które ciągle ktoś przekracza, ambicje, ograniczone zasoby, symbole, ciągłe ryzyko śmierci lub zranienia. Brzmi jak wojna? Nie. To tylko ruch uliczny. Trudno się dziwić, że czasem wybuchają w nim konflikty. Konflikty, w których niechronieni uczestnicy ruchu raczej nie mają większych szans na zwycięstwo. Jak więc powinniśmy zachowywać się w sytuacji agresji drogowej?
-
Rowerem po Europie: Szwecja - powiew historii, spokój i dziewicza przyroda
Każdemu, komu marzy się aktywnie spędzony urlop, w otoczeniu pięknej przyrody, z zadbanymi drogami ?pod kółkiem?, bezproblemowym biwakowaniem, wiatrem we włosach, szumem morskich fal i echem dawnych dziejów - polecam Szwecję.
-
Trzymaj formę - Czesław Lang [cz. 6 - ostatnia] Polskie kolarstwo zawodowe wg Langa
Rafał Majka, Paweł Poljański, Michał Kwiatkowski - aktualny mistrza świata, Michał Gołaś - dwie drużyny, czterech Polaków, w tym dwóch kapitanów. Rośnie grupa polskich kolarzy, którzy wygrywają - mówi dyrektor generalny TdP Czesław Lang. Przedstawiamy piątą część wywiadu z ikoną polskiego kolarstwa, z której dowiecie się m.in.: jak ważne jest nastawienie na sukces i wiara w siebie, co musi zrobić kolarz amator po przejściu do zawodowego peletonu, co dał w istocie paszport biologiczny.
-
Akademia MTB Cezarego Zamany: [odc. 8] Elementarz treningu. Jak kształtować wytrzymałość
Po wskazówkach dotyczących treningu siły i szybkości docieramy do artykułu na temat kluczowej w kolarstwie cechy motorycznej czyli wytrzymałości. Na wstępie zaznaczymy, że wszystkie wymienione wyżej cechy korelują ze sobą, wspólnie składając się na formę podczas sezonu. Kształtowane w nieodpowiednim czasie mogą się redukować (np. intensywny trening wytrzymałości może ograniczać szybkość), natomiast rozwijane we właściwy sposób uzupełniają się.
-
Jak wybrać rower dla dziecka?
Kto z nas pamięta swój pierwszy rower? Ja pamiętam. Był piękny, kolorowy, miał małe czarne kółka. Dzisiaj sami stajemy przed wyborem roweru dla naszych pociech. Jak wybrać ten właściwy, gdy ofert na rynku jest tak wiele?