Porady

 • Uczeń chciałby przyjaźnić się z rowerem
 • 5 podstawowych błędów kolarzy - amatorów według zawodowca

  5 podstawowych błędów kolarzy - amatorów według zawodowca

  W zawodach kolarstwa górskiego startuję już nie pierwszy rok i notorycznie obserwuję lub słyszę w rozmowach o podstawowych błędach popełnianych przez ambitnych i zaangażowanych adeptów kolarstwa. Postanowiłem opisać najważniejsze moim zdaniem grzechy główne początkujących zawodników MTB. Poniższe zasady dotyczą zarówno rekreacyjnych rowerzystów jak i wszystkich osób, dla których rywalizacja sportowa podczas jazdy na rowerze odgrywa ważną rolę, a wynik osiągnięty podczas maratonu MTB jest przedmiotem rozważań jeszcze długo po przekroczeniu linii mety. Końcówka sezonu startowego kolarzy górskich to dobry moment na zastanowienie się, dlaczego wyniki podczas zawodów nie odzwierciedlają naszego zaangażowania w trening

 • Bezpieczna jesień na rowerze
 • Droga do zawodowego kolarstwa na przykładzie Bartłomieja Wawaka

  Droga do zawodowego kolarstwa na przykładzie Bartłomieja Wawaka

  Najpierw rower dziecięcy, potem komunijny, a w końcu rower mtb - tak zwykle zaczyna się rowerowa pasja niemal każdego zawodowego kolarza górskiego. Najlepsi, szkolący się pod okiem trenerów dojdą do krajowej czołówki kolarstwa i zyskają możliwości startowania w prestiżowych zawodach, również tych międzynarodowych. To droga wymagająca determinacji, pracowitości i silnej psychiki. Jak stać się zawodowcem?

 • 5 sposobów na to, jak nie dać się jesiennej aurze

  5 sposobów na to, jak nie dać się jesiennej aurze

  Szybkimi krokami zbliża się jesień - pora roku gdy część z nas z powodu niesprzyjającej aury rezygnuje z aktywności rowerowej. Jednak to nie jest konieczne! Swoimi sposobami na jazdę o tej porze roku dzieli się Michalina Ziółkowska - zawodniczka grupy Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team

 • 10 najlepszych produktów spożywczych dla kolarzy [BLOG]
 • 5 pomysłów na to, by skłonić dziecko do jazdy rowerem [BLOG]
 • Czego uczy rowerek biegowy

  Czego uczy rowerek biegowy

  Umiejętność opanowania samodzielnej jazdy na jednośladowym rowerze to jeden z wielu etapów na drodze dziecka do dorosłości. Dzięki prostemu wynalazkowi jakim jest rowerek biegowy, nauka może być bezbolesna, bezpieczna, łatwa i przyjemna, zarówno dla malucha jak i dla jego rodziców. Czy zatem era dziecięcych rowerków z kijkiem oraz dodatkowymi kółkami bocznymi i rowerków trójkołowych minęła bezpowrotnie? Postanowiliśmy porozmawiać o tym ze specjalistami.

 • Ściągnijmy rowerzystów na jezdnię

  Ściągnijmy rowerzystów na jezdnię

  Wciąż po ulicach polskich miast zbyt wielu rowerzystów, również zdrowych, silnych i dorosłych, jeździ rowerem po chodniku, często siejąc postrach wśród pieszych. Oczywiście za tę sytuację odpowiada wiele instytucji - zarządcy dróg, policja, straż miejska itd. Ale poprawić ją możemy my sami - rowerzyści i rowerzystki. Jak to zrobić?

 • Serwis tylnej piasty z wolnobiegiem na łożyskach kulkowych [BLOG]

  Serwis tylnej piasty z wolnobiegiem na łożyskach kulkowych [BLOG]

  Piasty są jednym z ważniejszym elementów w naszym rowerze. Zapewnienie im odpowiedniego serwisu jest tak samo ważne jak wycentrowanie obręczy, tylko wtedy nasza jazda będzie lekka i przyjemna. Często jednak wielu z nas nie zwraca uwagi na ich stan aż do czasu kiedy zaczną występować luzy w piaście, lub zaczyna się już zacierać dając nam znać charakterystycznym trzeszczącym dźwiękiem.

 • Jak rozpocząć swoją kolarską przygodę z MTB? [BLOG]

  Jak rozpocząć swoją kolarską przygodę z MTB? [BLOG]

  Świecące słońce, wysokie temperatury, aura sprzyjająca aktywnościom na świeżym powietrzu sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na rowerowe wycieczki. Zazwyczaj wybieramy płaskie ścieżki rowerowe lub leśne zaułki, po których mogą jeździć zarówno dorośli jak i dzieci. A co jeśli rekreacyjna jazda to już dla nas za mało?

 • Z rowerem na koniec świata

  Z rowerem na koniec świata

  Na dwóch kółkach dotrzemy niemal wszędzie. Tam, gdzie na nogach byłoby za daleko, i tam, gdzie nie wpuszczą nas samochodem. Odwiedzimy pogańskie miejsca kultu, cysterskie świątynie i protestanckie zbory. Zobaczymy bałtyckie klify i hinduskie słonie.

 • Start w zawodach - wskazówki żywieniowe: Akademia MTB Cezarego Zamany [odc. 12]
 • 5 sposobów na to, jak nie dać się jesiennej aurze

  5 sposobów na to, jak nie dać się jesiennej aurze

  Szybkimi krokami zbliża się jesień - pora roku gdy część z nas z powodu niesprzyjającej aury rezygnuje z aktywności rowerowej. Jednak to nie jest konieczne! Swoimi sposobami na jazdę o tej porze roku dzieli się Michalina Ziółkowska - zawodniczka grupy Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team.

 • Co pić przed, po i w czasie rowerowego treningu?

  Co pić przed, po i w czasie rowerowego treningu?

  Kolarstwo, zaliczane do grupy sportów wydolnościowych, stanowi duże obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego sportowca. Aby organizm mógł zachować równowagę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania konieczne jest odpowiednie nawadnianie. Nie jest to jednak sprawa łatwa. Jak prawidłowo powinien nawadniać się kolarz, podczas treningu rowerowego czy zawodów, radzi Michał Ficek z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team