Wyścigi motocyklowe: Pierwsze zawody na stadionie narodowym!

To nie mecz piłkarski będzie pierwszym wydarzeniem sportowym na stołecznym Stadionie Narodowym. Piłkarzy wyprzedzili... motocykliści.

I choć do inauguracji jednego z najnowocześniejszych obiektów sportowych pozostało jeszcze kilkanaście miesięcy już odbyły się na nim zawody. W nocy z poniedziałku na wtorek motocykliści: Tadeusz Błażusiak (enduro) i Ronnie Renner (motocross) zamienili obiekt w tor wyścigów motocyklowych. - To, co dzisiaj zobaczyłem na Stadionie przeszło moje oczekiwania, nie sądziłem ze prace tutaj są tak zaawansowane. Niemniej bardzo fajnie było się ścigać po placu budowy - nie zdarza się to codziennie - powiedział Błażusiak.

Trasa nietypowego wyścigu wiodła przez przyszłą płytę boiska, klatki schodowej, koronę stadionu i inne naturalne industrialne elementy znajdujące się w pobliżu budowy. Na metę wyznaczono legendarny tunel Stadionu X-lecia, przez który wielokrotnie przejeżdżał Wyścig Pokoju.

Błażusiak i Renner spotkali się tu już we wrześniu 2008 r. podczas zawodów Red Bull X-Fighters Super Session rozgrywanych na ówczesnym Stadionie Dziesięciolecia. Błażusiak był wówczas sędzią zawodów, a Renner kapitanem drużyny. - Dwa lata temu na Stadionie X-lecia moja drużyna wygrała Red Bull X-Fighters Super Session, dzisiaj znowu miałem okazję tu rywalizować. Co prawda stadion wygląda inaczej i jest znacznie więcej betonu, ale nie zmienia to faktu, że robi wrażenie. Bardzo chciałbym tu wrócić, gdy już będzie gotowy - powiedział Renner.

A kto był lepszy w nocnej próbie pomiędzy zwałami rusztować i betonowych płyt? Nikt. Obaj wpadli na metę w tym samym czasie.

Tadek "Taddy" Błażusiak należy do motocrossowej czołówki świata. Trzykrotnie zwyciężył w najtrudniejszym wyścigu enduro Erzberg Rodeo, jest też jedynym Europejczykiem, który wygrał AMA Endurocross, a na początku tego roku zdobył Puchar Świata w Enduro Halowym. Jest też ośmiokrotnym mistrzem Polski.

Ronnie Renner to jeden z najsłynniejszych zawodników freestyle motocorsowych, który wielokrotnie zasłynął z prób pobicia rekordów świata. W 2007 roku Amerykanin zdobył złoty medal w konkurencji Step Up rozgrywanej w ramach letniej edycji X Games. Rok później w Kalifornii wybił się na motocyklu na wysokość 18 metrów ustanawiając przy tym rekord świata. W 2009 roku w Chicago, Renner pobił swój własny rekord skoku wzwyż na motocyklu - osiągnął wówczas wysokość 19,5 metra!

Błażusiak najlepszy w USAnbsp?

Więcej o: