Tomasz Gollob czwarty w Becherovka Grand Prix Czech

Mistrz Polski i wicelider GP w finałowym biegu najechał na taśmę i został wykluczony. Wygrał Billy Hamill, drugi był Tony Rickardsson, który na dwa turnieje przed końcem cyklu powiększył przewagę nad Gollobem do 11 punktów

Tomasz Gollob czwarty w Becherovka Grand Prix Czech

Mistrz Polski i wicelider GP w finałowym biegu najechał na taśmę i został wykluczony. Wygrał Billy Hamill, drugi był Tony Rickardsson, który na dwa turnieje przed końcem cyklu powiększył przewagę nad Gollobem do 11 punktów

Ogromne emocje przed finałem skończyły się dla zawiedzionych polskich fanów w momencie, gdy Gollob wjechał w taśmę. Gollob przeżywał dramat i puściły mu nerwy: cisnął motocyklem, machnął ręką w stronę polskiego sędziego Marka Wojaczka, który puszczał taśmę. Potem jeszcze, patrząc w stronę wieżyczki, pukał w kask, przeklinał . - K..., miał puścić wcześniej .

A w parkingu mówił już spokojnie: - Co mam jeszcze zrobić? W finale nie pojechałem, bo zepsuło się sprzęgło, ale po raz czwarty w tym roku jechałem w finale A. To światowy wynik. Nie zwalam tego, co się stało ani na sprzęt, ani na sędziego, który trzymał nas troszeczkę za długo. Taki jest sport.

Najważniejszy bieg Becherovka Grand Prix Czech odbył się więc bez mistrza Polski i wygrał go wicemistrz świata Amerykanin Billy Hamill przed liderem cyklu Tonym Rickardssonem i Jasonem Crumpem. Szwed ma teraz 11 pkt. przewagi nad Polakiem, do którego zbliżył się na 12 pkt. trzeci Crump. Najlepszego żużlowca świata poznamy po dwóch ostatnich turniejach (8 w Bydgoszczy i 29 września w Sztokholmie).

Debiut Marka Wojaczka, pierwszego polskiego sędziego w GP, nie okazał się szczęśliwy dla Polaków. W większości biegów arbiter długo trzymał zawodników pod maszyną startową. Napięcia nie wytrzymał w wyścigu XII Protasiewicz (Bractwo/Polonia Bydgoszcz) i dotknął taśmy, co oznaczało wykluczenie.

- Sędzia trzymał nas długo, ale cała czwórka na starcie odczuwała to tak samo. Po obejrzeniu powtórki w telewizji mam jednak wątpliwości, czy dotknąłem taśmy - mówił Protasiewicz. W biegu XV nie zdołał zapewnić sobie pierwszej lub drugiej pozycji (na starcie zablokowali go Niklas Klingberg i Rune Holta) i zajął 16. miejsce. Norweg Holta w XX gonitwie w ostatniej chwili uratował się przed dotknięciem taśmy, skręcając kierownicę. Spóźnił przez to start, ale na dystansie wyprzedził Lorama i zbliżył się niebezpiecznie do Walaska. Zawodnik Radsona/Malmy/Włókniarza zastępował Szweda Jimmy Nilsena, który po upadku spowodowanym na poprzednim turnieju w duńskim Vojens właśnie przez Walaska, cierpi na zaniki świadomości i wycofał się ze startu. Częstochowianin najpierw pokonał Lorama, Mateja Ferjana i powracającego do GP po kontuzji Chrisa Louisa. W pierwszym łuku biegu VIII, atakując z trzeciej pozycji, Nicki Pedersen położył się na Walaska, powodując jego i swój upadek. Powtórkę Polak przegrał z Ryanem Sullivanem, ale drugie miejsce dało mu awans do turnieju głównego - do biegu z Gollobem, Loramem i Klingbergiem. Ponad sześć tysięcy fanów z Polski stanowiących większość 10-tysięcznej publiczności szalało z radości, gdy we wspomnianym wyścigu XIV Polacy (Gollob przed Walaskiem) przyjechali na pierwszych miejscach.

Walaskowi za moment przyszło przegrać z trójką późniejszych finalistów: od początku niezwykle szybkim Rickardssonem, Hamillem i Crumpem.

Gollob awansował do półfinału jako pierwszy z Polaków. Po dobrym starcie w biegu XVIII prowadził, ale pojechał w pierwszym łuku za szeroko i wyprzedzili go Australijczycy Ryan Sullivan i Leigh Adams. Mistrz Polski zdołał przedrzeć się na drugie miejsce. Za chwilę wskutek defektu z zawodami pożegnał się startujący z dziką kartą przedstawiciel gospodarzy Bohumil Brhel. Czech w pierwszej fazie zawodów wygrał dwa biegi i uzyskał najlepszy czas dnia (64,41). Kiedy Walasek uległ klubowemu koledze z Włókniarza Sullivanowi, było wiadomo, że w półfinale dwaj Polacy zmierzą się z Rickardssonem. Szwed po słabszym starcie jechał niemal równo z Gollobem, ale szybciej wszedł w łuk. W walkę gigantów wmieszał się Carl Stonehewer. Gollob, jak w poprzednim swoim starcie, atakiem przy bandzie odzyskał drugie miejsce. Anglik zanotował defekt, a Walasek był ostatni. W finale pocieszenia po raz drugi przegrał z Sullivanem. - Miałem dużo szczęścia. Sam sobie nie potrafię wytłumaczyć takiej dyspozycji - skromnie stwierdził.

Wyniki: 1. Hamill (USA) 25 pkt GP, 2. Rickardsson (Szwecja) 20, 3. Crump (Australia) 18, 4. Gollob (Polska) 16, 5. Sullivan (Australia) 15, 6. Walasek (Polska) 14, 7. Stonehewer (Wielka Brytania) 12, 8. Adams (Australia) 10, 9. Holta (Norwegia) 8, 10. Klingberg (Szwecja) 8, 11. Loram (Wlk. Bryt.) ... 16. Protasiewicz (Polska) 5

Klasyfikacja po czterech turniejach: 1. Rickardsson 86, 2. Gollob 75, 3. Crump 63, 4. Adams 48, 5. Wiltshire 48, 6. Sullivan 48, 7. Klingberg 43, 8. Pedersen 38, 9. Hamill 37, 10. Walasek 30, ... 21. Protasiewicz 16