Kluczowe wieści dla Roberta Kubicy. Ferrari ogłasza

Robert Kubica będzie rywalizował w 2024 roku w serii Hypercar w barwach AF Corse, czyli zespołu należącego do Ferrari. To będzie debiut Polaka w tej serii wyścigowej. - To naprawdę piękne, wyjątkowe emocje - opowiadał Kubica po testach na torze Imola. Długo jednak nie było jasne, kim będą jego zespołowi koledzy. Teraz jest już wszystko jasne, a Ferrari wydało oficjalny komunikat w tej sprawie. Jak się okazuje, z jednym z tych kierowców Kubica już miał okazję współpracować.

Od drugiej połowy listopada zeszłego roku znamy plany Roberta Kubicy na sezon 2024. Były kierowca F1 wystartuje w serii Hypercar w barwach AF Corse, czyli zespołu należącego do stajni Ferrari. - To wielki zaszczyt powitać w naszej rodzinie kierowcę kalibru Roberta. Talent Kubicy i jego wielki profesjonalizm wniosą nową wartość dodaną do całego zespołu - mówił Amato Ferrari, szef zespołu po ogłoszeniu transferu Kubicy. Od tego momentu w mediach pojawiały się informacje, jacy dwaj pozostali kierowcy mogą reprezentować AF Corse w wyścigach długodystansowych.

Zobacz wideo Paweł Fajdek ocenił wyniki plebiscytu. Niewielu spodziewało się takich słów

Jednym z wymienianych kandydatów był Robert Schwartzman, Rosjanin z izraelskim paszportem, który był kierowcą rezerwowym Ferrari w Formule 1. Teraz jest już wszystko jasne.

Wszystko jasne. To zespołowi koledzy Kubicy w Ferrari. "Cieszymy się"

Ferrari poinformowało w oficjalnym komunikacie, jaki będzie pełny skład zespołu AF Corse w Hypercarach. Poza Kubicą zespół z Maranello związał się umową na sezon 2024 z Chińczykiem Yifeyem Ye oraz wyżej wspomnianym Schwartzmanem. - Cieszymy się, że dajemy naszym kierowcom szansę wzięcia udziału w całym sezonie Hypercarów. Yifei wyrobił sobie markę w ostatnich sezonach, zdobywając dwa tytuły. Z kolei Robert będzie mógł kontynuować nową drogę po udanym sezonie 2023 - przekazał Antonello Coletta, jeden z szefów działów Ferrari.

Kubica miał okazję jeździć w jednym zespole z Ye w barwach belgijskiej ekipy WRT w European Le Mans Series. Wtedy WRT zdobyło mistrzostwo świata, a w 24h Le Mans doszło do awarii na ostatnim okrążeniu. - Będę miał wspaniałą okazję, by poprowadzić prototyp z logiem wierzgającego konia (mowa o logo Ferrari - red.). To naprawdę piękne, wyjątkowe emocje. Jestem dumny, że dołączyłem do AF Corse i zasiądę za kierownicą Ferrari - opowiadał Kubica po pierwszych testach Hypercaru na torze Imola. 

Warto dodać, że znamy już składy zespołów, które będą rywalizować w sezonie 2024 w fabrycznych samochodach Ferrari. W aucie z numerem 50 znajdzie się Antonio Fuoco, Nicklas Nielsen i Miguel Molina. To trio wygrało cztery wyścigi w poprzednim sezonie i dwukrotnie wywalczyło pole position. Z kolei w samochodzie z numerem 51 zobaczymy Jamesa Calado, Alessandro Pier Guidiego, a także Antonio Giovinazziego, czyli byłego kierowcę Alfy Romeo w Formule 1.

Nowy sezon Hypercarów rozpocznie się z początkiem marca tego roku. Łącznie czeka nas osiem startów, począwszy od w katarskiego Lusail (02.03). Potem kierowcy będą rywalizować na Imoli (21.04), Spa (11.05), 24h Le Mans (15-16.11), Interlagos (14.07), Austin (01.09), Fuji (15.09) oraz Bahrajnie (02.11). Ferrari zajęło drugie miejsce w poprzednim sezonie Hypercarów, tuż za Toyotą.

Więcej o:
Copyright © Agora SA