Nie tylko 18-letni Goczał. Jeszcze jeden z Polaków wygrał Rajd Dakar

Rajd Dakar 2023 jest już zakończony. Zmagania z triumfem zakończyło dwóch Polaków - Eryk Goczał (klasa SSV) oraz Dariusz Rodewald (ciężarówki). Jak poradzili sobie pozostali Polacy? Bartłomiej Boba zajął dziewiąte miejsce w kategorii ciężarówek, a Jakub Przygoński był 18. w kategorii samochodów.

Za nami 45. edycja Rajdu Dakar, która trwała od 31 grudnia 2022 do 15 stycznia 2023 roku. W jej trakcie Sebastien Loeb i Fabian Lurquin pobili rekord, wygrywając sześć etapów z rzędu w kategorii samochodów. Ostatecznie to nie wystarczyło do wygrania całego rajdu, ponieważ francuski duet stracił ponad godzinę do Nassera Al-Attiyaha i Mathieu Baumela. Przedwcześnie rywalizację zakończył Carlos Sainz senior, który został przetransportowany do szpitala po wypadku na piątym kilometrze dziewiątego etapu. Jak radzili sobie Polacy?

Zobacz wideo Paweł Fajdek podważa wyniki plebiscytu: Dałbym siebie na drugim miejscu!

Dobre wyniki Polaków w klasie SSV. Eryk Goczał i Dariusz Rodewald wygrali Rajd Dakar 2023

Szczególnie zadowolony po Rajdzie Dakar może być Eryk Goczał, który był najlepszy w klasie SSV i wygrał łącznie cztery etapy. Trzecie miejsce w tej kategorii zajął duet Marek Goczał - Maciej Marton, a na siódmym miejscu byli Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk. Zwycięzcą Rajdu Dakar jest też Dariusz Rodewald, który był członkiem holenderskiej załogi Team de Rooy Iveco - to jego trzeci triumf w kategorii ciężarówek po 2012 i 2016 roku. Tym samym Polska ma trzech triumfatorów Rajdu Dakar w historii - w tym gronie jest też Rafał Sonik, który okazał się najlepszy w 2015 roku w kategorii quadów.

Jakub Przygoński ostatecznie zajął 18. miejsce w kategorii samochodów i stracił 7:28,50 do lidera, czego powodem był nieudany przejazd w drugim etapie. - Mieliśmy dużo awarii, co chwilę przecinaliśmy opony. 200 kilometrów przed metą musieliśmy poczekać pięć godzin na ciężarówkę serwisową - tłumaczył Przygoński, cytowany przez Orlen Team. Bartłomiej Boba wraz z czeską załogą Fesh Team zajął dziewiąte miejsce w kategorii ciężarówek, tracąc ponad 14 godzin do Dariusza Rodewalda.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Tej edycji Rajdu Dakar nie będzie dobrze wspominać kilku reprezentantów Polski. Motocyklista Maciej Giemza musiał się wycofać po drugim etapie z powodu urazu barku. Kamil Wiśniewski, rywalizujący na quadzie, złamał dwa palce u ręki po upadku na trasie odcinka specjalnego. Duet Magdalena Zając - Jacek Czachor nie ukończył trzech etapów i nie mógł rywalizować dalej, ponieważ wtedy doszłoby do złamania regulaminu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.