Kwiat zadebiutuje w serii NASCAR. Kibice grzmią. "Wstydźcie się"

Europejsko-amerykański zespół Team Hezeberg poinformował, że Daniił Kwiat, były kierowca Formuły 1, dołączy do NASCAR i wystąpi na torze Indianapolis w najbliższy weekend. Część kibiców wypomina władzom, że podpisali umowę z kierowcą, który nie potępił działań Władimira Putina po inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę.

Daniił Kwiat był kierowcą Formuły 1 w latach 2014-2017 i 2019-2020, jeżdżąc w zespołach z rodziny RB, czyli Toro Rosso (obecnie Alpha Tauri) oraz Red Bull. Potem jego miejsce w stawce zajął Japończyk Yuki Tsunoda. Kiedy sportowy świat zaczął wykluczać rosyjskich sportowców po inwazji tamtejszych wojsk na Ukrainę, to Kwiat był przeciwny takiemu rozwiązaniu. "Sport powinien trzymać się z dala od polityki. To niesprawiedliwe zachowanie i niezgodne z zasadami, jak jedność i pokój" - pisał Rosjanin w oświadczeniu.

Zobacz wideo Tajemnica kortów Wimbledonu. Dlaczego tak bardzo różnią się od innych?

Daniił Kwiat dołącza do rywalizacji w NASCAR. Część kibiców wypomina mu to, że nie potępił działań Putina

Europejsko-amerykański zespół Team Hezeberg ogłosił w oficjalnym komunikacie, że Daniił Kwiat zadebiutuje w wyścigach NASCAR Cup Series już w ten weekend na torze Indianapolis. 27-latek pojedzie Toyotą Camry z numerem 26. - Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę wystąpić w NASCAR. Zawsze pasjonowały mnie te wyścigi, które są królową sportów motorowych w USA. Mam nadzieję, że w przyszłości będę rywalizował o mistrzostwa i zwycięstwa - mówił Kwiat po oficjalnym ogłoszeniu.

Poza startem w Indianapolis w najbliższy weekend kierowca z Rosji wystartuje na torach w Watkins Glen (21 sierpnia) i w Charlotte Roval w Concord (9 października).

Wielu kibiców było zachwyconych powrotem Daniiła Kwiata do motosportu, ale część z nich zwróciła uwagę na jego postawę podczas wojny w Ukrainie - a w zasadzie brak potępienia działań Władimira Putina. "Jesteście dumni z podpisania rosyjskiego kierowcy? Jak to jest w ogóle możliwe?" - pisze jeden z internautów. "Zabrońcie Rosjanom rywalizacji w międzynarodowym sporcie, chyba że potępią działania swojego dyktatora" - dodaje inny kibic. "Wstydźcie się. Zwolennik Władimira Putina w NASCAR? Dziękuję, ale nie będę tego oglądać" - czytamy pod postem Team Hezeberg.

Warto zwrócić uwagę na to, że wieloletnim sponsorem Daniiła Kwiata jest Gazprom, a wcześniej kierowca był ogłoszony w zespole G-Drive Racing, zarządzanym przez Romana Rusinova, który miał rywalizować w mistrzostwach świata WEC i European Le Mans Series. Ostatecznie zespół wspierany przez Władimira Putina wycofał się ze stawki.

Więcej o: