Artiom Seweriukin ukarany przez FIA za wykonanie faszystowskiego gestu

Po kilku tygodniach FIA wreszcie wydała werdykt i ukarała 15-letniego Artioma Seweriukina za wykonanie faszystowskiego gestu podczas ceremonii wręczenia nagród. Były zawodnik teamu Ward Racing może mówić o sporym szczęściu.

Artiom Seweriukin wywołał skandal, gdy po wygranej w pierwszej rundzie kartingowych mistrzostw Europy, wykonał na podium faszystowskie pozdrowienie. Zachowanie 15-latka spotkało się z licznymi wyrazami oburzenia, także z kraju jego pochodzenia - Rosji.

Zobacz wideo Borek: Lewandowski chyba dojrzał do tego, by zmienić otoczenie

Tony Rickardsson"Sam chciałbym pojechać". Legenda żużla rozpływa się nad Narodowym i Zmarzlikiem

Jest kara dla Seweriukina. FIA wydała werdykt

Pod koniec kwietnia FIA zapowiedziała, że zajmie się sprawą 15-latka i wreszcie opublikowano werdykt. Zawodnik może mówić o sporym szczęściu, bowiem został jedynie wykluczony z wyników wcześniej wspomnianej pierwszy rundy mistrzostw, zatem wygrana padła łupem drugiego w klasyfikacji kierowcy - Joe Turney’a.

Zawodnik łącznie złamał pięć artykułów kodeksu motorowego FIA, a w głównej mierze zakaz podżegania do przemocy lub nienawiści, z czym oczywiście związany jest faszystowski gest. O wiele surowiej zachowały się natomiast zespół Seweriukina oraz włoska federacja motorowa (ACI).

Szwedzki team Ward Racing zerwał z nim kontrakt, natomiast ACI odebrało mu licencję. 15-latek występował pod włoską flagą, bowiem przez rosyjską agresję na Ukrainę, musiałby on w innym wypadku występować pod neutralną flagą. Dzięki temu Seweriukin ominął restrykcje międzynarodowej organizacji.

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Darcy Ward (z lewej), obrońca tytułu indywidualnego mistrza świata juniorów na żużlu10 lat od śmierci Lee Richardsona. "Każdy patrzył na swoje interesy"

Sam zawodnik przeprosił już za swoje zachowanie w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych: - Wiem, że jestem głupi i mam świadomość możliwości otrzymania kary. Chciałbym, abyście jednak uwierzyli, że wsparcie nazizmu lub faszyzmu nie było moją intencją. Przepraszam - oświadczył wówczas 15-latek.

Więcej o: