Nawet Belgowie są zachwyceni Zasadą. "Życie zaczyna się w wieku 90 lat". Rekord świata!

Sobiesław Zasada przypomniał o sobie przy okazji startu w Rajdzie Safari. 91-latek pobił przy tym rekord - Polak zdobył tytuł najstarszego kierowcy rajdowego świata. Zawodnik rywalizuje w rozgrywkach z zawodnikami, którzy są od niego młodsi o nawet 70 lat.

Dotychczas tytuł najstarszego rajdowca świata należał do Norwega Leifa Vold-Johansena. Mężczyzna mając 82 lata wystartował w Rajdzie Monte Casino w 1994 roku. Sobiesław Zasada natomiast w styczniu 2021 roku obchodził 91. urodziny i zgodnie z zapowiedziami, start w Rajdzie Safari to dopiero początek jego planów. - Czuję się jak senior, ale chciałbym dojechać do mety. Mam nadzieję, że pobiję swój rekord jak skończę 100 lat - oznajmił kierowca. 

Zobacz wideo "Życie kierowców F1 będzie wyglądało zupełnie inaczej. Powrót do gokartów"

Sobiesław Zasada najstarszym kierowcą rajdowym. To jego pierwszy start w Afryce od ponad 20 lat

Sobiesław Zasada będzie musiał rywalizować z zawodnikami młodszymi od siebie o nawet 70 lat. Ceremonia otwarcia Rajdu Safari odbyła się w stolicy Kenii, Nairobi. Prezydent kraju osobiście powitał polskiego zawodnika. Prezes Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA z kolei zapiął 91-latkowi pasy bezpieczeństwa.

To będzie dziewiąty start Polaka w Rajdzie Safari. Pierwszy taki wyścig miał miejsce w 1969 roku, ostatni z kolei w 1997 roku. W 1971 roku zajął drugie miejsce w klasyfikacji, co jest jego najlepszym wynikiem w wyścigach rajdowych organizowanych w Afryce. Warto dodać, że w przeszłości nawigatorem Zasady była jego żona Ewa. Wspólnie małżeństwo wygrało ponad 50 rajdów. W tym roku jednak kierowcę poprowadzi Tomasz Borysławski. 

Polak zachwyca swoją postawą zagraniczne media. "Życie zaczyna się w wieku 90 lat"

- No cóż, zawsze powtarzam, że życie zaczyna się w wieku 90 lat - powiedział Sobiesław Zasada śmiejąc się w telefonicznym wywiadzie dla agencji informacyjnej AFP - Chcę zobaczyć, jak wyglądają rajdy w 2021 roku. Przez te wszystkie lata wszystko się zmieniło - dodał. 

Europejskie i kenijskie media są zachwycone postawą polskiego kierowcy. - To nadzwyczajna inspiracja dla nas wszystkich. Trzymamy za mistrza Zasadę kciuki tak samo, jak za naszych lokalnych zawodników - powiedziała Nyokabi Muthama. Belgijski portal "HNL" podkreśla, że 91-latek na odcinkach specjalnych Rajdu Safari będzie się poruszał 250-konnym Fordem Fiestą ST RC3. 

Warto dodać, że w Rajdzie Safari startuje również wnuk 91-latka, Daniel Chwist. Pierwszy etap specjalny zakończył on na 15. miejscu. Sobiesław Zasada ma na swoim koncie trzykrotne mistrzostwo Europy, 11 tytułów mistrza Polski i 148 wygranych rajdów. Rajd Safari rozpoczął się 24 czerwca i trwa trzy dni. W tym czasie kierowcy pokonają 18 odcinków specjalnych. Ich łączna długość wynosi 320 kilometrów

Więcej o: