Zespół Emil Frey Lexus Racing gotów do wyścigu 24 Hours of Spa

Szwajcarski zespół Emil Frey Lexus Racing po raz pierwszy wystawi dwa Lexusy RC F GT3 w legendarnym wyścigu 24 Hours of Spa serii Blancpain GT, w którego siedemdziesiątej edycji wystartuje w przyszłym tygodniu ponad 65 samochodów.

Testy Lexusów RC F GT3 na torze Spa-Francorchamps

Emil Frey Lexus Racing ma już za sobą oficjalne testy, które odbyły się na początku lipca. Zmienna pogoda, typowa dla rejonu Belgii, w którym znajduje się tor Spa-Francorchamps, umożliwiła przetestowanie różnych ustawień samochodów, łącznie z parametrami systemów kontroli trakcji i ABS, zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Zespół wykorzystał także dane z ubiegłego roku, gdy kierowcy Lexusów RC F GT3 zdobyli po raz pierwszy Pole Position i wywalczyli zwycięstwo w wyścigu International GT Open.

LexusLexus Lexus

Zwycięstwo w 24 Hours of Spa jak mistrzostwo świata

Siedmiokilometrowy tor we Francorchamps ma charakterystykę podobną do torów Silverstone i Paul Ricard, na których załogi Lexusów po raz pierwszy zajęły miejsce na podium, a potem wygrały wyścig na 1000 km. To w połączeniu z korzystnymi wynikami testów daje powody do optymizmu przed ciężką, 24-godzinną próbą. – „Testy wypadły bardzo dobrze, oba samochody jeździły doskonale” – mówi Lorenz Frey, szef zespołu Emil Frey Racing – „Jednak przeciwnicy nie ujawnili jeszcze całego swego potencjału, nie można więc przewidzieć wyników. Ale biorąc pod uwagę, że tor Spa ze swoimi szybkimi zakrętami bardzo odpowiada naszym Lexusom RC F GT3, powinniśmy pokazać dobrą klasę. Spa to jeden z najcięższych wyścigów GT3, rozgrywany na bodaj najbardziej spektakularnym torze i wszyscy w zespole jesteśmy bardzo podekscytowani perspektywą naszego pierwszego 24-godzinnego wyścigu w Lexusach. Zwycięstwo w 24 Hours of Spa to jak zdobycie mistrzostwa świata”.

Zespół Emil Frey Lexus Racing

Emil Frey Racing założyli w 2011 roku kierowcy wyścigowi Lorenz Frey, Fredy Barth i Rolf Maritz, zaczynając od startów Lotusem Evora GT4, a następnie zbudowanym w warsztacie zespołu Jaguarem XK G3. W 2015 roku powstał fabryczny zespół Lexusa – Emil Frey Lexus Racing, dysponujący dwoma samochodami Lexus RC F GT3, stworzonymi przez Toyota Racing Development na bazie Lexusa RC F, wyczynowej wersji sportowego coupe Lexus RC. Już w lipcu 2015 Lexusy RC F GT3 w barwach Farnbacher Racing i Emil Frey Racing zajęły dwa pierwsze miejsca w klasie SPX w wytrzymałościowym wyścigu VLN na torze Nürburgring. Po uzyskaniu przez RC F GT3 homologacji Group GT3, w 2017 roku zespół rozpoczął starty w wyścigach International GT Open. Już w pierwszym wyścigu serii w hiszpańskim Estoril, Albert Costa i Philipp Frommenwiler zajęli pierwsze miejsce, zwyciężając potem również na torach Spa-Francorchamps, Silverstone i w Barcelonie, co dało zespołowi trzecie miejsce w zestawieniu ogólnym.

LexusLexus Lexus

Kierowcy Lexusa RC F GT3

Obecnie Lexusem RC F GT3 z numerem 14 startują Hiszpan Albert Costa Balboa, Austriak Christian Klien i Niemiec Marco Seefried, zaś bliźniaczy samochód z numerem 114 prowadzą Stéphane Ortelli z Monako, Norbert Siedler z Austrii i Markus Palttala z Finlandii. Sukcesy Emil Frey Lexus Racing w tym sezonie obejmują punktowany wynik na torze w Brands Hatch, miejsce na podium w Silverstone, zwycięstwo na torze Paul Ricard i kolejne punkty zdobyte we włoskim Misano.

Weekend z Total 24 Hours of Spa

Wyścigowa impreza we Francorchamps rozpocznie się w środę 25 lipca obowiązkową paradą kierowców i samochodów. Na czwartek 26 lipca zaplanowano wolny trening, prekwalifikacje i kwalifikacje, a na piątek 27 lipca – widowiskowy Super Pole. Start 70. edycji wyścigu Total 24 Hours of Spa wyznaczono na godzinę 16:30 w sobotę 28 lipca.

Całość transmitowana będzie na żywo na stronie www.blancpain-gt-series.com/watch-live

Więcej o: