Rajd Polski. Elfyn Evans pierwszym liderem

Brytyjczyk Elfyn Evans (Ford Fiesta WRC) miał najlepszy czas na torze w Mikołajkach i został pierwszym liderem Rajdu Polski.

Być może przewagą Evansa nad resztą stawki podczas pierwszej próby były opony - on jako jedyny z czołówki mistrzostw świata nie ma gum od firmy Michelin, a od DMACK-a. Przed rokiem z tych opon korzystał Ott Tanak, który przez długi czas prowadził w rajdzie, a ostatecznie zajął drugie miejsce.

Przed czwartkowymi zmaganiami na torze na Mikołajkami przeszła ulewa, tor z szutrowego zmienił się w błotnisty. Evans, który czeka na swoje pierwsze zwycięstwo w WRC, 2,5-kilometrową próbę na torze w Mikołajkach pokonał w czasie 1:44,4 i był szybszy o 0,8 sekundy od Thierry’ego Neuvilla (Hyundai i20 WRC) oraz o 0,9 sekundy od Sebastiena Ogiera (Ford Fiesta WRC).

Pojedynek Belga z Francuzem był ozdobą pierwszego odcinka specjalnego i tak może być przez cały rajd. Obaj w tym sezonie wygrali po dwa rajdy, w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata dzieli ich 18 punktów i w Polsce będzie kolejny etap ich walki o tytuł. W czwartek o włos lepszy był Neuville.

Na mistrzostwo świata wciąż szanse mają też Jari-Matti Latvala (Toyota Yaris WRC), który w czwartek miał czwarty czas (1,3 sekundy straty do Evansa) oraz Ott Tanak (Ford Fiesta WRC), który miał piąty rezultat (1,5 sekund straty do lidera)

Spośród polskich załóg debiutujący w mistrzostwach świata Wojciech Chuchała (Ford Fiesta R5) oraz Łukasz Pieniążek (Peugeot 208 T16) wykręcili identyczny czas - 1:51.1, co dało im 23 rezultat w klasyfikacji generalnej i siódmy w klasie WRC–2. Hubert Ptaszek (Skoda Fabia R5) był od nich wolniejszy o 0,5 sekundy, a Jarosław Kołtun (Ford Fiesta R5) o 1,5 sekundy. Wszyscy startują w klasie WRC–2

Jakub Brzeziński (Citroen DS3 R3T Max), rywalizujący w WRC–3, 2,5 kilometrowe okrążenie przejechał w czasie 1:59,6 sekundy, co było 39. rezultatem.

W piątek walka o zwycięstwo w Rajdzie Polski nabierze rumieńców - do przejechania będzie dziewięć odcinków specjalnych o łącznej długości niespełna 115 km.

Transmisje Rajdu Polski od 30 czerwca do 2 lipca na bezpłatnej platformie Red Bull TV.

Konrad Bukowiecki w "Wilkowicz Sam na Sam": Zadzwonili do mnie z pytaniem: Ty sprawdzasz czasami maile? Otworzyłem skrzynkę. I świat mi się zawalił. Ja i doping

Więcej o: