Rallycross. Będzie hat-trick Kuchara?

Tomasz Kuchar wygrał dwie pierwsze rundy rallycrossowych mistrzostw Polski. Czy w najbliższy weekend na torze OPONEO Motoparku Toruń zwycięży po raz trzeci?

Podobnie, jak w przypadku poprzedniej rundy OPONEO MPRC, także i tym razem zawody w Toruniu będą dwudniowe. Tym samym kibiców, zawodników i zespoły czekają dwa dni pełne motoryzacyjnych i sportowych emocji. W sobotę, 24 czerwca kierowcy najpierw wyjadą na treningi (od 14:10). Godzinę później rozpocznie się walka w kwalifikacjach. Łączne wyniki czterech sesji kwalifikacyjnych zdecydują o tym, którzy zawodnicy awansują do półfinałów. Pierwsze dwa etapy rywalizacji o półfinały zaplanowano na sobotę, odpowiednio na 15:10 i 17:15. W niedzielę kierowcy i zespoły dokończą kwalifikacje, które potrwają od 9:25 aż do 13:30. Po nich przyjdzie czas na biegi półfinałowe (od 14:30), a kończące zmagania wyścigi finałowe ruszą o 15:10.

Nitka rallycrossowego toru w Toruniu liczy nieco ponad kilometr, co oznacza, że z jednego miejsca można obserwować praktycznie całą rywalizację, jaka rozgrywa się na tym obiekcie. Kibice mogą liczyć na walkę we wszystkich pięciu klasach OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross – od wiecznie młodych „Maluchów” przez liczną grupę BMW e36, po najmocniejsze samochody z grupy SuperNationals i napędzane na cztery koła potwory z klasy SuperCars.

W najmocniejszej kategorii pozycji lidera mistrzostw będzie bronił Tomasz Kuchar. Przed zawodami w Toruniu aktualny Mistrz Polski w rallycrossie posiada 14 punktów przewagi nad Marcinem Gagackim i 16 nad Mikołajem Otto. Ci dwaj zawodnicy, a także pozostała czwórka zgłoszonych w tej klasie, postarają się o uszczuplenie przewagi, jaką zbudował sobie Kuchar. Poprzednie zmagania w toruńskim OPONEO Motoparku pokazały, że na tym krętym i ciasnym torze rywale nie są bez szans w walce z kierowcą żółtego Citroena C4, czyli najbardziej zaawansowanego samochodu w całej stawce OPONEO MPRC.

Podczas trzeciej rundy tegorocznych mistrzostw, najliczniej reprezentowana będzie grupa SuperNationals, w ramach której start zapowiedziało 19 kierowców. Na jej czele jest Łukasz Zoll, który już po raz drugi w tym sezonie stanie przed wyzwaniem obrony prowadzenia w punktacji tej kategorii. Najbliżej wyprzedzenia Zolla są Jakub Wyszyński, a także Rafał Berdys. By tego dokonać wymienieni zawodnicy muszą zdobyć odpowiednio 8 i 9 punktów więcej, niż kierowca biało-pomarańczowego BMW e30.

Z kolei w klasie BMW e36 uciekającym będzie Łukasz Sawicki. Reprezentant Automobilklubu Bydgoskiego w dwóch pierwszych rundach zgromadził 50 punktów i w Toruniu będzie się bronił przed atakami 14 rywali. Wśród nich nie zabraknie wiceliderów punktacji tej klasy – Przemysława Wójcickiego oraz Piotra Olszewskiego. Ich strata do lidera to 7 punktów.

W klasie Seicento Cup do walki przystąpi 15 zawodników. Tu walka o prowadzenie będzie szczególnie zacięta, bowiem drugiego w punktacji Łukasza Grzybowskiego (54 pkt.) od Macieja Cywińskiego dzieli raptem pięć punktów. Szanse na awans na pierwszą pozycję mają także Damian Litwinowicz (44 pkt.), Maciej Starski (42 pkt.) oraz Piotr Budzyński (39 pkt.). Przypomnijmy, że w podczas jednej rundy można wywalczyć nawet 30 oczek. Stawkę 3. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross uzupełni siódemka zawodników ścigających się Fiatami 126p.

Organizatorzy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross ponownie zadbali o emocje dla kibiców, którzy nie będą mogli pojawić się w ten weekend w toruńskim Motoparku. Z myślą o nich biegi półfinałowe i finałowe będą transmitowane na żywo na kanale OPONEO Motorsport w serwisie YouTube.

Harmonogram 3. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross (Motopark Toruń)

24 czerwca, sobota:

14:10-14:50 treningi

15:10-16:45 I bieg kwalifikacyjny

17:15-19:00 II bieg kwalifikacyjny

25 czerwca, niedziela:

8:40-9:15 treningi

9:25-13:30 biegi kwalifikacyjne III i IV

14:30 biegi półfinałowe

15:10 biegi finałowe