Euroformuła Open. Igor Waliłko szósty w Estoril

Igor Waliłko przebił się z trzynastego na szóste miejsce, sięgając po cenne punkty w pierwszym wyścigu swojego drugiego sezonu w Euroformule Open (EFO). Polak debiutował w barwach brytyjskiego zespołu Fortec Motorsports.

18-latek zaledwie na tydzień przed pierwszą rundą postanowił zmienić barwy, dlatego do weekendu na portugalskim torze w Estoril przystępował niemal jak do testu. Praca nad ustawieniami i oszczędzanie opon podczas kwalifikacji sprawiły, że w trudnych warunkach, na wilgotnej nawierzchni, Waliłko zakwalifikował się do sobotniego wyścigu na trzynastej pozycji.

Tuż po starcie Polak przebił się jednak do pierwszej dziesiątki, a następnie, po imponującej pogoni, awansował aż na szóste miejsce, finiszując zaledwie sekundę za piątym zawodnikiem. Tym sposobem w swoim debiucie w barwach brytyjskiej ekipy Fortec Motorsports zielonogórzanin sięgnął po osiem cennych punktów.

- To był udany wyścig. Jestem zadowolony z ostatecznego wyniku. Kwalifikacje nie były najlepsze, ale po pierwsze pracowaliśmy w ich trakcie pod kątem wyścigu, a po drugie oszczędziłem nowe opony na niedzielę, co powinno postawić mnie w dużo lepszej sytuacji - powiedział Waliłko.

- Na pierwszym kółku wyścigu panowało straszne zamieszanie i doszło do kilku kolizji, ale szybko i sprawnie przebijałem się do przodu. Co prawda w pewnym momencie utknąłem na chwilę w grupie, przez co mocno zużyłem opony i straciłem szansę na piąte miejsce, ale byłem w stanie przebić się na szóstą lokatę, a to naprawdę dobry wynik. Zyskałem aż siedem pozycji i sięgnąłem po punkty, więc biorąc pod uwagę wszystko, co działo się w ostatnich dniach, jestem bardzo zadowolony. Świetnie czułem się za kierownicą i jestem pewny siebie przed jutrzejszym wyścigiem. Rano będę miał do wykorzystania dwa komplety opon, dlatego chciałbym podczas kwalifikacji powalczyć o start z jednego z dwóch pierwszych rzędów, a w wyścigu o podium. Dziękuję mojej nowej ekipie za świetną pracę oraz polskim kibicom za doping i słowa wsparcia - dodał Polak.

W niedzielę Waliłko czeka druga sesja kwalifikacyjna i wyścig, który rozpocznie się o godzinie 13:15 polskiego czasu. Bezpośrednia relacja z liczących 19 okrążeń zmagań na antenie Polsatu Sport Extra.

Nowe kwalifikacje, opony, ''kierowca dnia'' i powrót legendy. Co się zmieniło w sezonie 2016?

Więcej o: