Moto GP w Walencji. Pościg Rossiego, Lorenzo mistrzem świata

Jorge Lorenzo po raz trzeci w karierze został motocyklowym mistrzem świata. Podczas ostatniego Grand Prix w Walencji, startując z pole position, zajął pierwsze miejsce. Wspaniałą walkę stoczył startujący z końca stawki Valentino Rossi.

Włoch, lider klasyfikacji generalnej, zaczynał wyścig w Walencji z ostatniego miejsca w skutek decyzji Dyrekcji Wyścigowej. Ta ukarała go trzema ujemnymi punktami za zachowanie podczas GP Australii . Wówczas Rossi przyczynił się do upadku Marca Marqueza.

Tymczasem jego główny konkurent do mistrzostwa Jorge Lorenzo wywalczył pole position. Wykorzystał ten atut i prowadził już po pierwszym zakręcie - przed Markiem Marquezem i Danielem Pedrosą z teamu Hondy.

Rossi już na dwóch pierwszych okrążeniach wyprzedził piętnastu rywali, a w połowie wyścigu był czwarty. Jechał imponująco, ale nie był w stanie przeskoczyć czołowej trójki - Lorenzo, Marqueza oraz Pedrosy.

Po pasjonującej walce, mimo wolniejszych ostatnich okrążeń, pierwszy do mety dojechał Lorenzo. Wobec tego, by wywalczyć tytuł mistrza świata, Rossi musiałby dojechać drugi. Skończył czwarty.

28-letni Lorenzo swoje wcześniejsze mistrzostwa wywalczył w sezonach 2010 i 2012. Obecny zaczął sezon przeciętnie, ale rozkręcał się z każdym Grand Prix. W sumie wygrał siedem wyścigów i zdobył 330 punktów. Drugi Rossi uzbierał pięć "oczek" mniej.