Trofeo Bettega. Triumf Kubicy! Przegrał tylko jeden wyścig

Robert Kubica wygrał Trofeo Bettega Night Sprint! Polak miał najlepszy czas na treningu, był bezkonkurencyjny również w kwalifikacjach, wygrał też swój półfinał z Jacquesem Villeneuvem, przegrał tylko jeden wyścig w finale z Lorenzo Bertellim.

Robert Kubica ma już za sobą debiutancki sezon w klasie WRC, ale Polak nie odpoczywa od wyścigów. Dwa tygodnie temu wygrał Monza Rally Show, a teraz ścigał się w Trofeo Bettega. Impreza w Bolonii organizowana jest cyklicznie dla upamiętnienia tragicznie zmarłego kierowcy rajdowego Attillio Bettegi.

Wśród rywali Kubicy byli m.in. Elfyn Evans, Jacques Villeneuve, Ken Block i Gianluigi Galli. Szczególnie ciekawie zapowiadał się pojedynek Kubicy z Villeneuve'em, którego w 2006 roku Polak zastąpił w bolidzie BMW Sauber. 43-letni Kanadyjczyk to były mistrz świata F1, startował też w seriach CART, Indy Car i NASCAR, wziął udział w legendarnym 24-godzinnym wyścigu Le Mans - pisał Michał Owczarek.

Robert Kubica już podczas treningów pokazał, że będzie trudnym rywalem dla swoich przeciwników. Polak na treningu był najlepszy, a najszybsze okrążenie pokonał w 57,53 sekundy. Niespełna pół sekundy wolniej pojechał Jacques Villeneuve.

W kwalifikacjach zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy - zieloną i czerwoną. Polak znalazł się w grupie zielonej, a wraz z nim Block, Pedersoli i Romagna. Do grupy czerwonej przydzieleni zostali: Bertelli, Galli, Villeneuve i Cavallini.

W kwalifikacjach każdy pojedynek był podzielony na dwa biegi. Polak najpierw zmierzył się z Simone Romagną. Kubica w pierwszej próbie przejechał tor w 57.100 s i był to dotychczas najszybszy przejazd. Polak był szybszy o pięć sekund od Włocha, a w drugim biegu o dwie sekundy. Drugim rywalem Kubicy był Luca Pedersoli i w obu biegach zdecydowanie wygrywał Kubica. Po dwóch zwycięstwach Kubica był już pewien awansu do półfinału, ale w trzecim wyścigu nie odpuścił i dwukrotnie pokonywał Blocka. Z grupy zielonej do półfinałów awansował Robert Kubica (z kompletem 6 zwycięstw) i Simone Romagna (3 wygrane). Z grupy czerwonej Betelli i Villeneuve.

Polak wygrał swój półfinał z Villeneuvem. W pierwszym biegu był szybszy o 0,9 sek a w drugim o 0,7 sek. W finale jego rywalem był Bertelli. Pierwszy wyścig wygrał Polak, drugi Włoch. Polak triumfował dzięki temu, że miał lepszy czas okrążenia.

ss s

Więcej o: