GP Abu Zabi. Massa: Byliśmy blisko wygranej

To wspaniałe uczucie móc ścigać się bezpośrednio z Mercedesem i naciskać na nich - mam nadzieję, że to dobry prognostyk przed przyszłym sezonem - powiedział po GP Abu Zabi drugi na mecie Felipe Massa. Obaj kierowcy zespołu Williams Martini Racing zakończyli ostatni wyścig sezonu na podium. To najlepszy wynik brytyjskiej stajni od 2005 roku.

Walka o tytuł mistrzowski w klasyfikacji kierowców rozegrała się w trakcie ostatniego wyścigu sezonu w Abu Dhabi. Kwalifikacje przebiegały pod dyktando dwóch zespołów: z pierwszej linii startowali zawodnicy zespołu Mercedes, a z drugiej kierowcy w barwach Martini Racing. Na starcie Lewis Hamilton wyprzedził Nico Rosberga, a za nimi utrzymywał się Felipe Massa. Valtteri Bottas zepsuł start i w konsekwencji spadł na dalszą pozycję. Ostatecznie jednak nie przeszkodziło mu to w powrocie do walki o podium. Wielki pech spotkał Nico Rosberga, który ze względu na problemy techniczne samochodu i brak mocy nie był w stanie nawiązać walki z Hamiltonem. W rezultacie zakończył ten wyścig w drugiej dziesiątce i przekroczył metę na 14. pozycji.

Podobne problemy spotkały także Hamiltona, którego bardzo wytrwale gonił Felipe Massa. Zawodnikowi Williams Martini Racing zabrakło kilku okrążeń, aby móc nawiązać bezpośrednią walkę z nowym mistrzem świata. Ostatecznie Felipe Massa zameldował się na mecie jako drugi, a tuż za nim uplasował się Valtteri Bottas. To pierwsze podwójne podium dla Williamsa od 2005 roku! Ten rok okazał się przełomowy dla zespołu Williams Martini Racing - nie tylko pozyskali nowego tytularnego sponsora w postaci marki Martini, ale też po kilku słabszych latach powrócili do czołówki Formuły 1.

Williams zajął 3. miejsce w Klasyfikacji Generalnej Konstruktorów i w trakcie sezonu 2014 zgromadził 320 punktów. W klasyfikacji kierowców Valtteri Bottas znajduje się na 4. miejscu (186 punktów), a Felipe Massa na 7. (134 punktów).

Claire Williams - szef zespołu WILLIAMS MARTINI RACING

Jestem niewiarygodnie dumna z zespołu. W trakcie tego roku poczyniliśmy ogromny postęp, dlatego też udało nam się awansować z 9. pozycji w klasyfikacji konstruktorów w zeszłym roku na 3. miejsce w obecnym sezonie. Ten rok był trudny i wymagał bardzo wiele pracy, dlatego tym bardziej cieszę się, widząc uśmiechy na twarzach członków naszego zespołu. Wierzymy, że to tylko pierwszy krok w kierunku naszych kolejnych sukcesów.

Felipe Massa - kierowca zespołu WILLIAMS MARTINI RACIN; 7. miejsce w klasyfikacji kierowców

Nie sądziłem, że mamy szansę na wygraną w tym wyścigu, jednak w końcówce byliśmy bardzo bliscy osiągnięcia jeszcze lepszego rezultatu. To wspaniałe uczucie móc ścigać się bezpośrednio z Mercedesem i naciskać na nich - mam nadzieję, że to dobry znak w związku z kolejnym sezonem. Postęp, jaki uczynił zespół w trakcie tego roku, jest ogromy, stąd w drugiej połowie sezonu udało nam się zdobyć kilka podium. Nie ulega wątpliwości, że będziemy kontynuować tę dobrą passę w kolejnym roku.

Valtteri Bottas - kierowca zespołu WILLIAMS MARTINI RACING; 4. miejsce w klasyfikacji kierowców

W trakcie wyścigu w Abu Dhabi byliśmy bardzo konkurencyjni. Miałem zły start, dlatego moja późniejsza strategia została nieco zmieniona po tym, jak utknąłem za kilkoma samochodami. Dlatego też fakt, że mimo tych trudności, udało mi się jechać po podium, jest absolutnie niesamowity. Z mojej perspektywy to był bardzo dobry wyścig, bo mogłem walczyć i naciskać na innych kierowców. Widać, że zespół rozwijał się w trakcie całego sezonu - od startu w Melbourne po nasz najlepszy wynik tutaj. To doskonała baza do budowania formy na kolejny sezon i kontynuację naszych sukcesów.

Formuła 1. Kraksy, umyślne ataki, pech... Dramatyczne ostatnie wyścigi sezonu

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.