WRC. Kubica: Będzie trudniej niż przed rokiem

Tegoroczna edycja rajdu Hiszpanii będzie trochę trudniejsza, ponieważ zaczynamy na szutrze, a poprzedni rajd odbywał się na asfalcie, podobnie jak nasze testy przed tym weekendem - mówi Robert Kubica przed rozpoczynającym się w czwartek rajdem Katalonii.

Po drogach Katalonii kierowcy WRC przejadą 372 km podzielone na 17 odcinków specjalnych. To przedostatni rajd w kalendarzu rajdowych mistrzostw świata, a tym samym przedostatnia szansa na punkty. Łatwo nie będzie. Robert Kubica tłumaczy dlaczego: - Hiszpania jest bardzo nietypowym rajdem, ponieważ jeździmy po dwóch różnych nawierzchniach. W tym roku zaczynamy na szutrze. Będzie to dość długi dzień, a potem musimy bardzo szybko zmienić styl jazdy i zaadaptować go do asfaltów. To samo dotyczy specyfikacji auta - mówi Polak jeżdżący Fordem Fiestą WRC.

- Drogi asfaltowe w Hiszpanii są bardzo fajne, więc czekam niecierpliwie na ten start. Jeśli chodzi o szutry - z tego, co pamiętam z zeszłego roku, są bardzo wymagające. Miejscami bardzo szybkie, ale wąskie z wieloma kamieniami, leżącymi obok drogi - dodaje.

Przed rokiem Kubica za kierownicą Citroena DS3 RRC zajął pierwsze miejsce w klasie WRC2 i był dziewiąty w "generalce". - Większość odcinków będzie taka sama jak w zeszłym roku. Niektóre będą mieszane - po części nowe, a częściowo znane nam z poprzedniej edycji Rajdu Hiszpanii - sądzę jednak, że ich generalna charakterystyka będzie taka sama jak rok temu - powiedział.

- Tegoroczna edycja rajdu Hiszpanii będzie trochę trudniejsza, ponieważ zaczynamy na szutrze, a poprzedni rajd odbywał się na asfalcie, podobnie jak nasze testy przed tym weekendem. Odcinek testowy też nie do końca odpowiada temu, co spotkamy na trasie, a poza tym w większości przebiega po twardej nawierzchni. Dlatego pierwsze kilometry oesowe na szutrze z pewnością nie będą łatwe. Musimy bardzo szybko przestawić się na jazdę po miękkich nawierzchniach - dodał Kubica.

Pierwszy odcinek rajdu Katalonii w czwartek - to trzykilometrowa próba w Barcelonie. Prawdziwe ściganie zacznie się dzień później - do przejechania będzie sześć odcinków i ponad 130 km.

Zagłosuj na aplikację Sport.pl LIVE!

Więcej o: