Rajdy WRC. Kościuszko o Kubicy: Nie jest genialnym kierowcą. Szczepaniak odpowiada

Kierowca rajdowy Michał Kościuszko skrytykował w TVN24 swojego kolegę po fachu Roberta Kubicę. ?Obecny sezon w wykonaniu Roberta jest prawdopodobnie najlepszym sezonem debiutanta w historii WRC? - odpowiedział na Facebooku Maciej Szczepaniak, były pilot Kościuszki obecnie współpracujący z Kubicą.

Kubica w weekend bardzo dobrze spisywał się w Rajdzie Francji. Po pierwszym dniu był siódmy, po drugim piąty, a ostatniego awansował nawet na czwartą lokatę. Gdy wydawało się, że zanotuje swój najlepszy start w WRC, Polak wypadł z trasy na ostatnim niedzielnym odcinku specjalnym .

Kościuszko: Chodzi o realizowanie celów zespołu

W poniedziałek Kubicę w TVN24 skrytykował Kościuszko . - Zawsze uważałem, że Robert Kubica jest genialnym kierowcą, ale muszę powiedzieć, że wydarzenia z ostatnich miesięcy trochę zweryfikowały mój pogląd na tę sytuację - mówił kierowca, który sam jeździł w rajdach WRC, ale nie rywalizował z najlepszymi. - Kierowca genialny potrafi bardzo dobrze jeździć i pokazuje swój potencjał, robiąc niesamowite czasy, i wykazuje się odpowiedzialnością globalną. Nie chodzi o realizowanie swoich celów, ale o realizowanie celów zespołu - dodał.

Szczepaniak: Celem jest rywalizacja o najwyższe laury

"Od kilkunastu godzin wielokrotnie proszony byłem o ustosunkowanie się do słów Michała, z którym przez siedem lat tworzyliśmy jedną zgraną załogę. Nie będę polemizował ze zdaniem Michała na temat 'profesjonalnego globalnego' podejścia Roberta do rajdów, bo każdy ma prawo do swojego zdania. Michał wie, co mówi, bo przez wiele lat próbował zaistnieć na najwyższym szczeblu WRC" - zaczyna swój wpis Szczepaniak .

Pilot przekonuje, że jego cele są zbieżne z celami Kubicy. "Robert obiecał mi tylko jedno, ciężką pracę i trudną drogę, która w Jego odczuciu prowadzi nas do wyznaczonego celu. Zgodziłem się bez wahania. (...). Naszym celem jest jak najszybciej doprowadzić do momentu, w którym będziemy w stanie rywalizować o najwyższe laury. Jestem przekonany, że ten moment jest tuż za rogiem i wbrew opinii osób powierzchownie zajmujących się naszym sportem ostatni rajd pokazał to dobitnie" - pisze na Facebooku.

"Obecny sezon w wykonaniu Roberta, jest prawdopodobnie najlepszym sezonem debiutanta w historii WRC, a wygrania odcinka specjalnego w WRC przez innego polskiego zawodnika nie doświadczyliśmy nigdy wcześniej i pewnie poczekamy jeszcze sporo lat. (...) Podczas tego weekendu miałem okazję rozmawiać z wieloma kierowcami fabrycznymi w sposób, w jaki nie było dane mi rozmawiać w ubiegłych sezonach. Wszyscy oni wypowiadali się o naszej rywalizacji z Danim jak o ozdobie tego rajdu" - chwalił się Szczepaniak.

Cały wpis Szczepaniaka:

Post użytkownika Maciek Szczepaniak .

Kubica i Kościuszko w WRC

Kościuszko przez lata ścigał się w rajdach WRC, ale samochodami słabszej klasy niż światowa czołówka. W latach jeździł w klasie JWRC (junior WRC), następnie w SWRC i PWRC. Jego najlepszy wynik w tych latach to siódme miejsce w Rajdzie Australii w 2011 roku. Poza tym nigdy nie zajął miejsca w najlepszej dziesiątce.

Autem WRC Kościuszko jechał tylko w sezonie 2013. Wziął wówczas udział w siedmiu rajdach, z których ukończył trzy. Był siódmy w Rajdzie Włoch, 10. w Monte Carlo i 14. w Szwecji.

Kubica w 2013 roku jechał w WRC-2, ale i tak zajmował punktowane miejsca w WRC. Wystartował w ośmiu rajdach, z których ukończył siedem. Zajął piąte miejsce w Rajdzie Niemiec, i dziewiąte we Włoszech, w Finlandii, Francji i Hiszpanii. W obecnym sezonie Kubica jeździe już w każdym rajdzie. Ukończył sześć z 11 startów, przy czym tylko trzy przejechał bez większych problemów technicznych i ukończył w pierwszej dziesiątce. Był szósty w Argentynie, ósmy we Włoszech i dziewiąty w Australii. W klasyfikacji generalnej WRC na dwa rajdy przed końcem sezonu zajmuje 15. miejsce.

Zagłosuj na aplikację Sport.pl LIVE!

Jak oceniasz ten sezon Roberta Kubicy w WRC?
Więcej o: