Rajd Francji. Kapitalny Kubica walczy o czwórkę

Robert Kubica po czternastu odcinkach Rajdu Francji zajmuje w generalce wysokie piąte miejsce. Do czwartego Daniego Sordo traci tylko 0,9 sekundy i jeśli nadal będzie jechał takim tempem i wystrzegał się błędów, ma szansę na historyczny wynik. Prowadzi Jari-Matti Latvala z Volkswagena.

To był jeden z najlepszych dni w rajdowej karierze Kubicy - polska załoga na trzech z sześciu oesów zajmowała czwarte miejsce (przegrywając tylko z będącymi poza zasięgiem volkswagenami), regularnie pokonywała także bardziej doświadczonych kierowców - Mikko Hirvonena, Madsa Ostberga i Daniego Sordo. Co ciekawe, Kubica nie szarżował, starał się jechać bezpiecznie. - To była dla nas dobra pętla, dobre tempo. Mogliśmy jechać znacznie szybciej, szczególnie jeżeli zna się trasę. Jedziemy jednak ostrożnie - mówił po jednym z oesów.

Po piątku Kubica ze Szczepaniakiem zajmowali siódme miejsce w generalce. Po pierwszym sobotniej próbie przeskoczyli Hirvonena, po drugiej Ostberga. Przed drugą pętlą Polacy zbliżyli się do Daniego Sordo na 7,3 sekundy. - Staram się naciskać, ale wiem, że Kubica szybko się zbliża. Jestem zaskoczony i muszę naciskać, żeby utrzymać go z tyłu - mówił z szacunkiem Hiszpan. Po przerwie przez trzy następne oesy strata zmalała do 0,3 sekundy.

Wieczorem kierowców czekała ostatnia, krótka próba ulicach Miluzy. SuperOS liczył niecałe 5 kilometrów, ale Kubicy nie udało się przeskoczyć Sordo. Był wolniejszy od Hiszpana i przed ostatnim dniem traci do niego 0,9 sekundy. Wciąż nie jest to duża przewaga i Polak ma szansę na historyczny wynik.

Krakowian już raz zapisał się w historii polskich rajdów - rok temu zajął w Rajdzie Niemiec piąte miejsce - najwyższe w historii polskich startów w mistrzostwach świata. Jeśli utrzyma koncentrację i nie będzie popełniał błędów, ma dużą szansę na poprawienie tego rezultatu.

Latvala na ostatniej prostej

W klasyfikacji generalnej pewnie prowadzi Jari-Matti Latvala, który wyprzedza Andreasa Mikkelsena o 28 sekund. Łupem kapitalnego Fina padły cztery pierwsze sobotnie odcinki specjalne, na dwóch ostatnich Latvala nieco zwolnił i został pokonany przez Ogiera. Na ostatnim jednak znów wyprzedził go o 0,9 sekundy. Francuz po piątkowych przygodach ma dużą stratę w klasyfikacji generalnej i małe szanse na punkty.

Klasyfikacja generalna po 14. odcinkach specjalnych:

gtgt gtr

Źródło: WRC.com

Do końca rajdu zostały 4 oesy:

 

06:05 - Serwis F

 

07:30 - OS 15 Foret de la Petite Pierre 1 (12,33 km)

 

08:18 - OS 16 Foret de Saverne 1 (19,36 km)

 

10:34 - OS 17 Foret de la Petite Pierre 2 (12,33 km)

 

12:00 - OS 18 Foret de Saverne 2 (19,36 km)

Świetne momenty Kubicy w WRC

Więcej o: