WRC. Rajd Francji. Kubica: Czekam z niecierpliwością

Dla mnie będzie to drugi rajd WRC w tym miejscu, ale z drugiej strony tylko trzy odcinki będą dokładnie takie same jak w poprzednim sezonie. To może być interesujący rajd - mówi przed Rajdem Francji Robert Kubica. Relacje na żywo z odcinków specjalnych rozgrywanych na drogach Alzacji od piątku do niedzieli w Sport.pl i aplikacji Sport.pl LIVE!

W zeszłym roku było dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej i wygrana w klasie WRC2. Wygrana z dużą przewagą, bo drugi na mecie Elfyn Evans stracił do Kubicy ponad cztery minuty. Dla wychowanego na asfaltach Polaka Rajd Francji to wydawałoby się impreza wymarzona, ale jeśli patrzeć na dokonania Kubicy z tego sezonu, to punktował tylko w imprezach rozgrywanych na szutrze (Argentyna, Sardynia i Australia).

Na korzyść Kubicy przemawia to, że charakterystykę tras zna z zeszłego roku. - Dla mnie będzie to drugi rajd WRC w tym miejscu, więc czekam na Francję z niecierpliwością. Z drugiej strony tylko trzy odcinki będą dokładnie takie same jak w poprzednim sezonie, a cała reszta ma być kompletnie nowa, przynajmniej w porównaniu z zeszłorocznymi. Znów więc czeka nas sporo kilometrów na nowych drogach. Rok temu rajd był podzielony i oesy miały dwie różne charakterystyki - winnice oraz normalne, otwarte odcinki z odrobiną lasów. Wygląda na to, że tym razem winnice odpadły - powiedział przed rajdem.

Kubica do francuskiej imprezy przygotowuje się od zeszłego tygodnia, gdy pokonał kilkadziesiąt kilometrów odcinków testowych. - Głównym tematem prac były nowe opony. Michelin dość mocno je zmienił, więc mamy kompletnie nowe miękkie oraz twarde mieszanki. Próbowaliśmy różnych rozwiązań, aby mieć najlepsze możliwe wyczucie i jak najwięcej informacji o tym, jak pracują - tłumaczył Polak.

- Zobaczymy, co się wydarzy, ale może być to interesujący rajd. Wiele będzie zależało od pogody. Z ciekawością czekam też na moment, gdy zobaczymy, jak nowe opony będą pracowały w prawdziwych warunkach rajdowych, ale na testach przekonałem się, że wyczucie wyraźnie się różni. Sposób, w jaki pracują, i odczucia, jakie dają opony, są inne, ale podobają mi się - dodaje Kubica.

Początek Rajdu Francji w piątek. Do przejechania jest 16 odcinków specjalnych o łącznej długości 303 km.

Więcej o: