Jason Crump wygrywa Grand Prix Czech

Turniej w Pradze nie dał żadnej odpowiedzi, kto zostanie w tym roku mistrzem świata. Wygrał go Australijczyk Jason Crump, ale poza nim apetyt na złoto mają Szwed Tony Rickardsson, Duńczyk Nicki Pedersen i Leigh Adams.

Rickardsson o punkt przed Pedersenem i jeszcze jeden przed Crumpem. Tuż za nimi czai się Adams. Walka o tytuł żużlowego mistrza świata dawno nie była tak emocjonująca. Do zakończenia cyklu pozostały jeszcze dwa turnieje: za dwa tygodnie w Bydgoszczy i za kolejne dwa w norweskim Hamar. - Ja postawiłbym na Crumpa. Jest zdesperowany, widać, że bardzo mu zależy na złocie. Dziś pokazał, że może walczyć o tytuł - mówi najlepszy polski żużlowiec Tomasz Gollob.

Z kwartetu liderów Grand Prix w finale zawodów na praskiej Markecie nie znalazł się tylko Australijczyk Adams. Od początku turnieju najlepsza w tym roku czwórka bacznie się pilnowała. Pierwsi starli się na torze Rickardsson z Pedersenem. Szwed z Duńczykiem musieli bowiem jechać w sobotę już od eliminacji, bo obaj nie znaleźli się w czołowej ósemce poprzedniej imprezy w Goeteborgu. W IV biegu stają pod taśmą ramię w ramię. Na starcie szybszy jest Pedersen i Rickardsson przez moment spada aż na ostatnie miejsce. Błyskawicznie jednak pomiędzy Peterem Karlssonem a Jasonem Lyonsem wyjeżdża na drugą pozycję.

Szwed z Duńczykiem z łatwością awansują jednak do turnieju głównego, gdzie czekają już na nich obaj Australijczycy: Crump i Adams. W XIV wyścigu ten ostatni jest górą w pojedynku z Pedersenem. Śmiało atakuje rywala na ostatnim łuku i wyprzedza tuż przed metą.

Jak wielkie emocje przeżywa cała czwórka kandydatów do tytułu, pokazuje to, co dzieje się z chłodnym Szwedem Rickardssonem, kiedy ogląda z parkingu jazdę Pedersena w XVIII biegu. Jakby sam jechał na motocyklu jego przeciwników, rusza ręką, niby to odkręcając gaz przy starcie, pochyla się, gdy oni robią to samo na wirażach. Nic to jednak nie daje. Duńczyk wygrywa z Lee Richardsonem, Gregiem Hancockiem oraz Bohumilem Brhelem i nie pozwala się wyeliminować z turnieju.

W kolejnym starcie nerwy zawodzą Crumpa, który dotyka taśmy i zostaje wykluczony. Teraz przed nim bieg ostatniej szansy. Jeśli w wyścigu XXII będzie trzeci lub czwarty, odpadnie z zawodów i walki o mistrzostwo. Jeżeli przyjedzie pierwszy albo drugi, znajdzie się w półfinale. To samo czeka jednak jego rywala w tym wyścigu: Pedersena, obok którego na czwartym polu startowym staje Gollob.

Crump jest najszybszy, a agresywny Duńczyk na pierwszym łuku lepszy od Polaka. - Któż by się spodziewał, że o trzy metry przedłuży prostą, tak że musiałem zamykać gaz, żeby nie wjechać w bandę. Ale miał prawo to zrobić. Nie mam pretensji - podsumowuje swoje odpadnięcie z dalszej rywalizacji bydgoszczanin.

W stawce ośmiu półfinalistów jest cała czwórka liderów GP, ale w finale brakuje już miejsca dla Adamsa, który w XXIV wyścigu przyjechał ostatni, nawet za rewelacją zawodów, Czechem Tomasem Topinką.

Przed decydującym biegiem Tomasz Bajerski mówi: - Stawiam na Crumpa, który dziś jest niezwykle szybki, a za nim na Rickardssona.

I nie myli się. Za tą dwójką linię mety mija Duńczyk Pedersen i dzięki temu różnice pomiędzy tą trójką w klasyfikacji generalnej są minimalne.

Niestety, emocje ominęły polskich kibiców, którzy jak zwykle stanowili większość 10-tysięcznej widowni na Markecie. Biało-czerwoni pojechali słabo. Najkrócej był na torze Bajerski - dwa nieudane biegi i coraz bardziej oddalają się marzenia torunianina o miejscu w czołowej dziesiątce, która ma zapewniony start w przyszłorocznej GP. Tylko jeden wyścig więcej pojechał Piotr Protasiewicz. - Jestem poobijany i zmęczony. Muszę odpocząć - tłumaczył się zawodnik Apatora/Adriany. Obaj już wykąpani i przebrani oglądali, jak trzeci z Polaków, Gollob, walczy o półfinał. Bydgoszczanin zaczął od zwycięstwa w nieistotnym dla późniejszej rywalizacji X wyścigu. Odważnie wszedł między Adamsa i Andreasa Jonssona na prowadzenie. Potem w XVI gonitwie słabo wystartował. Skończył ostatni i musiał pojechać w następnej, biegu ostatniej szansy. Zmienił motocykl i ten manewr przyniósł powodzenie - druga pozycja za Topinką, ale przed Scottem Nichollsem i Ryanem Sullivanem. Marzenia o awansie do półfinału przerwał niestety w XXII wyścigu agresywny Pedersen. - Chcę dobrze pokazać się w Bydgoszczy. Może nie zagrają Mazurka Dąbrowskiego, ale będzie drugie, trzecie miejsce - kończy Gollob.

Za dwa tygodnie w GP Polski wszyscy nasi żużlowcy: trójka stałych uczestników oraz startujący z tzw.dzikimi kartami Jarosław Hampel i Krzysztof Kasprzak, będą musieli przebijać się od fazy eliminacyjnej.

Dla Gazety

Jason Crump

zwycięzca GP Czech

Nie mogłem nie wyciągnąć wniosków z nieudanych startów w Krsku i Goeteborgu. Teraz mogę być tylko lepszy. Te zawody był dla mnie rekompensatą za wszystkie nerwy, jakie przeżyłem wcześniej. Jestem dumny, że uczestniczę w tak emocjonującej batalii o tytuł. Chcę w tym roku zostać mistrzem świata.

Tony Rickardsson

lider GP

Sierpień był dla mnie bardzo ciężki. Dobrze, że się skończył. Cieszę się, że wrzesień zaczął się lepiej. Nie ma znaczenia, że w tym momencie prowadzę w klasyfikacji, bo Jason jest w tak niesamowitej formie, że trudno go będzie pokonać.

not. bor

Wyniki GP Czech

Kolejnośc turnieju: 1. Crump 25 pkt, 2. Rickardsson 20, 3. N. Pedersen 18, 4. Holta 16, 5. Jonsson 13, 6. Topinka 13, 7. Adams 11, 8. Andersen 11, 9. Gollob 8, 10. B. Pedersen 8, 11. Max 7, 12. Richardson 7, 13. Hancock 6. 14. Nicholls 6, 15. Sullivan 5, 16. Brhel 5, 17. Loram 4, 18. Protasiewicz 4, 19. Wiltshire 3, 20. A. Dryml 3, 21. Bajerski 2, 22. Karlsson 2, 23. Lyons 1, 24. Franc 1

Bieg po biegu:

Eliminacje: I - Max, Loram, Bajerski, Franc; II - Holta, A. Dryml, Protasiewicz, Topinka; III - B.Pedersen, Wiltshire, Richardson, Brhel (wykluczony); IV - N. Pedersen, Rickardsson, Karlsson, Lyons; V - Topinka, Richardson, Bajerski, Lyons; VI - Brhel, Protasiewicz, Karlsson, Franc; VII - Rickardsson, Max, B. Pedersen, Dryml; VIII - N. Pedersen, Holta, Loram, Wiltshire; IX - Crump, Sullivan, Andersen, Hancock (taśma/wykluczony); X - Gollob, Adams, Jonsson, Nicholls; XI - B. Pedersen, Topinka, Protasiewicz, Wiltshire (defekt); XII - Brhel, Richardson, Loram, A. Dryml

Tura główna: XIII - Crump, Rickardsson, Nicholls, Richardson; XIV - Andersen, Adams, N. Pedersen, Topinka; XV - Jonsson, Max, Sullivan, Brhel (upadek/wykl.); XVI - Holta, B. Pedersen, Hancock, Gollob; XVII - Topinka, Gollob, Nicholls, Sullivan; XVIII - N. Pedersen, Richardson, Hancock, Brhel; XIX - Jonsson, Adams, B. Pedersen, Crump (t); XX - Rickardsson, Holta, Max, Andersen; XXI - Andersen, Topinka, B. Pedersen, Brhel; XXII - Crump, N. Pedersen, Gollob, Max

Półfinały: XIII - Holta, N. Pedersen, Jonsson, Andersen (d), XXIV - Crump, Rickardsson,Topinka, Adams

Finał: XXV - Crump, Rickardsson, N. Pedersen, Holta

Klasyfikacja po siedmiu turniejach GP: 1. Tony Rickardsson (Szwecja) 115, 2. Nicki Pedersen (Dania) 114, 3. Jason Crump 113, 4. Leigh Adams 107p (obaj Australia), 5. Greg Hancock (Stany Zjednoczone) 88, 6. Ryan Sullivan (Australia) 84, 7. Rune Holta (Norwegia) 77 , 8. Scott Nicholls (W. Brytania) 76, 9. Tomasz Gollob 75, 10. Lukas Dryml (Czechy) 58, 11. Andreas Jonsson (Szwecja) 53, 12. Tomasz Bajerski 48, 13. Mikael Max (Szwecja) 44, 14. Piotr Protasiewicz 44, 15. Bjarne Pedersen (Dania) 29, 16 Hans Andersen (Dania) 29, 17. Lee Richardson (w. Brytania) 27, 18 Todd Wiltshire (Australia) 24, 19. Jason Lyons (Australia) 23, 20. Peter Karlsson (Szwecja) 22, 21. Mark Loram (W. Brytania) 20, 22. Bohumil Brhel (Czechy) 20, 23. Krzysztof Cegielski 15, 24. Ronni Pedersen (Dania) 14, 25. Tomas Topinka (Czechy) 13, 26. David Howe (W. Brytania) 8, 27. Peter Ljung (Szwecja) 7, 28. Roman Poważnyj (Rosja) 6, 29. Matej Zagar 5, 30. Izak Santej (obaj Słowenia) 4, 31. Sebastian Ułamek 4, 32. Charlie Gjedde (Dania) 4, 33. David Ruud (Szwecja) 4, 34. Robert Dados 3, 35. Rafał Kurmański 3, 36. Simon Stead (W. Brytania) 3, 37. Alesz Dryml (Czechy) 3, 38. Sandor Tihanyi (Węgry) 2, 39. Joonas Kylmakorpi (Finlandia) 2, 40. Chris Harris (Wlk. Brytania) 1, 41. Denis Stojs (Słowenia) 1, 42. Magnus Zetterstroem (Szwecja) 1, 43. Jesper Jensen (Dania) 1p., 44. Josef Franc (Czechy) 1p