Z Politechniki Poznańskiej prosto na tor F1

Grupa 40 studentów z Politechniki Poznańskiej podjęła wyzwanie i zadeklarowała, że do czerwca 2015 r. zbuduje profesjonalny wyścigowy bolid. Jeśli im się to uda, razem z drużynami z całego świata będą się nim ścigać na torze Formuły 1 w Silverstone. Prace nad maszyną już się rozpoczęły, a postępy można na bieżąco śledzić w internecie.

Motorsport to zespół studentów Politechniki Poznańskiej budujących bolid, który będzie ścigać się w międzynarodowych zawodach Formula Student. Drużyna składająca się z 40 osób tworzących osiem grup projektowych z czterech wydziałów uczelni. Wszyscy mają jeden wspólny cel - stworzyć jak najlepszy bolid na zawody organizowane przez Międzynarodowy Instytut Inżynierów Mechaników.

- Co roku startuje w nich średnio 100 zespołów z całego świata - mówi Mikołaj Zygmański, jeden z członów Motorsport. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za rok, po przejściu przez fazy projektowania, budowania oraz promocji, a także po testach statycznych i dynamicznych dołączy do nich nasz bolid i będzie gotowy do startu w zawodach. Co prawda za kierownicą nie zasiądzie jeszcze Räikkönen, ani Hamilton, ale i tak liczymy na zwycięstwo - dodaje.

Jak w prawdziwym teamie F1

Projekt to dla studentów prawdziwy sprawdzian umiejętności pracy w zespole, a także wykorzystania w praktyce swojej wiedzy, bo poznańska drużyna wykonuje zadania, z jakimi muszą mierzyć się twórcy produktów gotowych do wprowadzenia na rynek. Studenci swój pomysł od początku realizują samodzielnie, zaczynając się od budowy biznesplanu, kosztorysu oraz strategii marketingowej, poprzez projektowanie, konstruowanie i testach pojazdu. Pracy jest tyle, co w zespołach F1.

- Niektórym może wydawać się, że to tylko zabawa kilkudziesięciu pasjonatów, jednak tak naprawdę jest to przedsięwzięcie na ogromną skalę, z doskonałymi partnerami, dające nam możliwość wykorzystania naszej pasji oraz kreatywności przy tworzeniu niesamowitego pojazdu, który będziemy mogli z dumą pokazywać światu motoryzacji - mówi Mikołaj Zygmański.

- To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich, jednak nie mamy wątpliwości, że warto je podjąć i spełnić nasze marzenia - dodaje.

Patronat nad projektem objął rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski. Do tej pory inicjatywę studentów wsparły już: Volkswagen, Red Bull i Pachura Moto Center.

Postępy prac grupy studentów można obserwować na Facebooku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.