Formuła 1. Kubica: Oddałbym wszystko, żeby znów jeździć w F1

- Gdyby ktoś powiedział mi, jak to się skończy, to nigdy nie startowałbym w rajdach - mówi Robert Kubica w rozmowie z tygodnikiem ?Autosport?. Wywiad z polskim kierowcą jest tematem numeru, Kubica trafił też na okładkę. Relacja na żywo z pierwszego odcinka specjalnego Rajdu Włoch w czwartek po 21 w Sport.pl.

Kubica jeździł w Formule 1 w latach 2006-2010. Po wypadku, którego doznał w rajdzie Ronde di Andora, Polak już nie wrócił na tory F1. W rozmowie z "Autosportem" podkreśla, że tęskni za najbardziej prestiżową klasą wyścigową. - Brakuje mi F1. Oddałbym wszystko, żeby móc wrócić do bolidu. F1 była i wciąż jest największą częścią mojego życia - wyznaje.

Kubica w wywiadzie mówi szczerze o swoich ograniczeniach. - Gdybym usłyszał: 'Robert, za pięć miesięcy testujesz w Barcelonie', to zacząłbym się przygotowywać i jestem pewny, że dałbym radę. Są jednak tory, na których miałbym ogromne trudności. Prawda jest taka, że w tej chwili nie mógłbym się ścigać na takim torze jak Monako - przyznaje.

Pada też wątek niebezpieczeństwa związanego ze startami w rajdach. Kubica stwierdza, że nie brałby w nich udziału.

- Ludzie mówią: 'Robiłeś to, kiedy miałeś wypadek'. Nie zdają sobie sprawy, że jestem pierwszą osobą, która tak mówi! Gdyby ktoś mi powiedział, jak to się skończy, to nigdy nie startowałbym w rajdach. Chciałem jeździć w rajdach, bo dawały mi coś ekstra. Czołowi kierowcy F1 są mniej więcej na tym samym poziomie, więc szukałem czegoś, co dałoby mi przewagę - tłumaczy Kubica.

Obecnie Polak jeździ w rajdach WRC w zespole M-Sportu i tu stara się realizować swoje marzenia. - Miałem cel w F1 i niestety z różnych powodów nie zdołałem go osiągnąć - przede wszystkim za sprawą wypadku. Obrałem więc sobie nowy cel. Tak długo, jak będę wierzył, że można go osiągnąć, to będę się starał. Odpuszczę w dniu, w którym zobaczę, że nie da się go osiągnąć. Jednak odpuszczenie to dla mnie jak porażka. Wybierając rajdy, wiedziałem, że obieram bardzo krętą, trudną drogę - mówi Kubica.

W czwartek wieczorem Kubica wystartuje w pierwszym odcinku specjalnym Rajdu Włoch na Sardynii. Relacja na żywo w Sport.pl.

Zobacz wideo

Wykorzystano tłumaczenia zamieszczone na profilu Sokolim Okiem

Więcej o: