Le Mans 24 Godziny. Byli kierowcy F1, serialowy aktor i Alessandro Del Piero na torze

Już w sobotę jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów świata - Le Mans 24 Godziny. Na torze Circuit de la Sarthe we Francji jak zwykle nie zabraknie w niej wielu znanych kierowców F1, m.in. Nicka Heidfelda, Bruno Senny czy Giancarlo Fisichelli. Z zawodowcami ścigać się będą również amerykański aktor, gwiazda serialu ?Chirurdzy? Patrick Dempsey, który stworzył zespół wraz z byłym włoskim piłkarzem Alessandro Del Piero. Relacje z Le Mans 24 Godziny w Eurosporcie i Eurosporcie 2.

81. edycja Le Mans odbędzie się w 90. rocznicę pierwszego wyścigu, rozegranego w 1923 roku. To jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń w całym sezonie. Kultowe marki w kategoriach prototypów oraz samochody GT, wymieszane na jednym torze, to najbardziej charakterystyczny widok podczas słynnej rywalizacji. Wyścig stanowi olbrzymie wyzwanie nie tylko dla kierowców (każdy team ma do dyspozycji tylko trzech zawodników, którzy zmieniają się co kilka godzin), ale przede wszystkim dla konstruktorów pojazdów. Udany występ w Le Mans jest bowiem dla koncernów motoryzacyjnych sprawą ogromnie prestiżową. Zwycięzcami poszczególnych klasyfikacji zostają zespoły, które w ciągu 24 godzin pokonają największą liczbę okrążeń. Wygrywają więc najszybsi i zarazem najbardziej wytrzymali kierowcy i bolidy.

W kategorii najszybszych pojazdów, a więc prototypów LMP1, faworytem będzie zespół Audi, który zdominował rywalizację w ubiegłych latach. Jego głównym rywalem ma być Toyota, która w ostatnich miesiącach znacznie poprawiła swoje osiągi w wyścigach długodystansowych. Barw Audi będą bronić znani z F1 - Allan McNish, Marc Gene, Lucas di Grassi, z kolei Toyotami pojadą Alexander Wurz, Kazuko Nakajima, Anthony Davidson, Sebastien Buemi i Stephane Sarrazin. Z nimi walkę w Rebellionie spróbuje nawiązać były partner Roberta Kubicy z zespołu BMW Nick Heidfeld.

Obok samochodów LMP1 na torze rywalizować będą wolniejsze prototypy - w kategorii LMP2 - oraz samochody Gran Turismo - w GTE Pro oraz GTE Am (zespoły "prywatne").

W tej ostatniej kategorii swoje umiejętności zaprezentuje kibicom popularny aktor Patrick Dempsey, który wraz z Alessandro Del Piero stworzył własny zespół Dempsey/Del Piero Racing Team. Dempsey, który zadebiutował w Le Mans w 2009 roku, do tegorocznego - drugiego występu w karierze - przygotowywał się, biorąc udział w wyścigach American Le Mans Series.

Kierowcy F1, którzy wystartują w tegorocznym Le Mans 24 Godziny:

Allan McNish - Audi, LMP1

Marc Gene - Audi, LMP1

Lucas di Grassi - Audi, LMP1

Alexander Wurz, Toyota, LMP1

Kazuko Nakajima - Toyota, LMP1

Anthony Davidson - Toyota, LMP1

Sebastien Buemi - Toyota, LMP1

Stephane Sarrazin - Toyota, LMP1

Nick Heidfeld - Rebellion, LMP1

Shinji Nakano - Delta-ADR, LMP2

Karun Chandhok - Murphy Prototypes, LMP2

Gianmaria Burni - AF Corse, LMGTE Pro

Giancarlo Fisichella - AF Corse, LMGTE Pro

Olivier Beretta - AF Corse, LMGTE Pro

Kamui Kobayashi - AF Corse, LMGTE Pro

Jan Magnussen - Chevrolet, LMGTE Pro

Pedro Lamy - Aston Martin, LMGTE Pro

Bruno Senna - Aston Martin, LMGTE Pro

Więcej o: