Indianapolis 500: Tony Kanaan wygrał w 12. podejściu! Pomogła dziewczynka

Brazylijczyk Tony Kanaan w swoim 12. podejściu wygrał Indianapolis 500 - najsłynniejszą imprezę motorową w amerykańskim sporcie. Pomogło mu zdjęcie chorej dziewczynki.

Wczoraj rozegrano 97. edycję prestiżowego wyścigu Indianapolis 500, najważniejszej rundy w kalendarzu amerykańskiej serii IndyCar. Na owalu Indianapolis Motor Speedway po raz pierwszy triumfował Tony Kanaan. To był już 12. występ Kanaana w tym wyścigu. Brazylijczyk prowadził w dziewięciu poprzednich edycjach Indy i dwa razy był drugi na mecie.

14 liderów zmieniało się na czele 68 razy, co stanowi rekord wyścigu. Na trzy okrążenia przed metą Kanaan wyprzedził Ryana Hunter-Reaya - był to kluczowy moment tegorocznej edycji.

Broniący wygranej sprzed roku Dario Franchitti rozbił się na 198. okrążeniu wyścigu (z 200). Po tym zdarzeniu znów wywieszono żółte flagi, co automatycznie spowodowało, że Kanaan musiał już tylko w wolnym tempie dotrzeć do linii mety za samochodem bezpieczeństwa.

 

Sensację sprawił Carlos Munoz - debiutant, który potwierdził, że treningowe tempo nie było dziełem przypadku, i do linii mety dojechał na drugim miejscu. Dwie kolejne pozycje zajęli jego partnerzy zespołowi - Hunter-Reay oraz Marco Andretti. Cała czołowa czwórka miała w swoich bolidach silniki Chevroleta. Justin Wilson, który miał najlepszy samochód z silnikiem Hondy, dojechał do mety na piątym miejscu.

Tegoroczny wyścig Indianapolis 500 niemal w całości odbywał się przy zielonej fladze. Pierwszą neutralizację spowodował JR Hildebrand, na czwartym okrążeniu wpadając na ścianę pomiędzy Turn 1 i 2. Później Sebastian Saavedra uszkodził prawe przednie zawieszenie po kontakcie ze ścianą na 36. okrążeniu. Następnie piruet Takumy Sato doprowadził do trzeciej neutralizacji (57.). Na siedem okrążeń przed metą Graham Rahal zaliczył trzecią kraksę w swoim szóstym Indy.

Brazylijczykowi szczęście przyniosło zdjęcie dziewczynki, z którym jeździł w kieszeni. Kanaan dziewięć lat temu przed startem w Indy odwiedził w szpitalu dziewczynkę chorą na raka mózgu. Ta podarowała mu fotografię i powiedziała: "Kiedyś to wygrasz". W niedzielę po zwycięstwie Kanaana zdrowa już dziewczynka wyściskała szczęśliwego zwycięzcę Indy 500.

Średnia szybkość zwycięskiego kierowcy wynosiła 187.433 mil/h, co jest rekordem wyścigu Indy 500.

Tak cieszył się Tony Kanaan ze zwycięstwa w Indianapolis 500.

 

Wyniki Indianapolis 500 (pierwsza dziesiątka)

1. Tony Kanaan (KV Racing)

2. Carlos Munoz (Andretti) +0,1159

3. Ryan Hunter-Reay (Andretti) +0,2480

4. Marco Andretti (Andretti) +0,3634

5. Justin Wilson (Coyne) +0,8138

6. H. Castroneves (Penske) +3,0086

7. AJ Allmendinger (Penske) +4,0107

8. Simon Pagenaud (Schmidt Hamilton) +4,2609

9. Charlie Kimball (Ganassi) +5,6864

10. Ed Carpenter (Carpenter) +6,8425

Więcej o: