Rajdy terenowe. Sukces czesko-polskiego duetu w Arabii Saudyjskiej

Miroslav Zapletal i Maciek Marton jako pierwsi Europejczycy w historii wygrali Ha'il Rally. Po czterech dniach i niemal 1000 km rywalizacji na saudyjskiej pustyni czesko-polska załoga Offroadsportu wyprzedziła o 46 minut Khalafa Saleha al-Joanna. Trzeci na mecie, Ahmed al-Shaqawi stracił ponad godzinę do biało-czerwonego Hummera z czterolitrowym silnikiem Toyoty.

Dotychczasowi liderzy, Yazeed al-Rajhi i Alex Winocq, zaliczyli kraksę na wydmie po 50 kilometrach ostatniego oesu. Hummer twardo lądował na czterech kołach i kierowca uskarżał się na ból pleców. Zawodników przewieziono do King Khaled Hospital w Ha'il. Yazeed al-Rajhi poinformował na Twitterze, że badania wykazały pęknięcie drugiego i trzeciego kręgu lędźwiowego.

Na 190-kilometrowym odcinku specjalnym najszybszy był Farhan al-Ghaleb al-Shammeri, który przed etapem zajmował 23. miejsce, a startował jako osiemnasty. Saleh al-Saleh z saudyjskiego zespołu Toyoty zatrzymał się na wydmach niedaleko al-Rajhiego. Oesu nie przejechali Abdullah al-Ghashish. Abdul al-Saleh, Ahmed al-Shammeri, Ibrahim al-Muhana i Yayha al-Helai.

- Oczywiście, jestem rozczarowany z powodu Yazeeda, który w ten sposób odpadł na ostatnim odcinku, tak długo prowadząc, ale takie są rajdy - powiedział na mecie Miroslav Zapletal. - Dla nas to wspaniałe uczucie, przyjechać tutaj i wygrać tak trudny rajd. Odcinki są tu równie dobre jak gdzie indziej na świecie. To wspaniała rzecz, że wygraliśmy jako pierwsza niearabska załoga!

HA'IL INTERNATIONAL RALLY

1. Miroslav Zapletal/Maciek Marton (CZ/PL) Hummer H3 Evo 13:13.27

2. Khalaf Saleh al-Joaan/Ahmed al-Shammeri (SA) Toyota Land Cruiser +46.24

3. Ahmed al-Shaqawi/Arif Yousif Mohammed (SA/UAE) Nissan Patrol +1:00.08

4. Rajih al-Shammeri/Mubarak al-Shammeri (SA) Nissan Patrol +1:24.11

5. Mohammed al-Sunaidi/Hamed al-Loghami (SA/UAE) Nissan Patrol +1:37.42

6. Meteb Saud al-Shammeri/Abdullah al-Eneyzen (SA) Toyota Land Cruiser +1:44.18

7. Mfadi al-Shammeri/Fahad al-Shammeri (SA) Toyota Land Cruiser +1:48.05

8. Ahmed al-Qashimi/Abdelhalim bin Zayed (SA/UAE) Nissan Patrol +1:51.07

9. Redha al-Shammeri/Faisal al-Shammeri (SA) Nissan Patrol +2:14.31

10. Khalid al-Shammeri/Farhan al-Shammeri (SA) Toyota Land Cruiser +2:15.53

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.