Łukasz Łaskawiec wygrał Rajd Faraonów i zdobył Puchar Świata

22-letni Łukasz Łaskawiec wygrał zakończony dziś w Egipcie Rajd Faraonów. Zwycięstwo w tej imprezie zapewniło mu Puchar Świata! Kolejnym celem Łukasza jest najwyższy stopień podium w zbliżającym się Rajdzie Dakar. Ma na to spore szanse - już podczas swojego debiutu w najsłynniejszym pustynnym maratonie zameldował się na mecie na trzeciej pozycji.

Rajd Faraonów rozgrywany był przez sześć dni. W sobotę zawodnicy pokonywali 425 kilometrowy etap z Tibniya do Kairu. Niezwykle emocjonująco przebiegała rywalizacja dwóch czołowych polskich quadowców: Łukasza "Łokera" Łaskawca i Rafała Sonika, którzy dzielili między sobą zwycięstwa etapowe, a różnice czasowe między nimi można było liczyć w sekundach. Od drugiego dnia rywalizacji w klasyfikacji generalnej prowadził Łaskawiec, który w sobotę potwierdził świetną formę zapewniając sobie zwycięstwo w całym rajdzie. Do Egiptu przyleciał jako lider Pucharu Świata, a dzięki punktom zdobytym za wygraną w Rajdzie Faraonów to międzynarodowe, prestiżowe trofeum w tym roku trafi właśnie do niego. "Łoker" jest też aktualnym Mistrzem Europy oraz liderem Mistrzostw Polski Enduro.

- Wygrana w Rajdzie Faraonów dała mi dużą satysfakcję, ponieważ dzięki niej po raz pierwszy mogę świętować zdobycie Pucharu Świata! Po sześciu dniach rywalizacji czuję się bardzo zmęczony, ale też szczęśliwy - powiedział Łukasz Łaskawiec. - Dzisiejszy etap to bardzo szybki, 300 km oes w stronę Kairu. Cały rajd był ciężki, w bardzo trudnym terenie, przejechaliśmy dużą ilość kilometrów, z Rafałem walczyliśmy do końca. Chciałbym w tym momencie podziękować całemu zespołowi, w szczególności mojemu mechanikowi, dzięki któremu quad dojechał do mety. Wielkie podziękowania należą się również mojemu Tacie, dzięki któremu rozpocząłem moją sportową karierę i który od początku bardzo mnie wspierał -dodał.

Do klasyfikacji Pucharu Świata Cross-Country FIM w quadach wliczają się punkty zdobyte w: Abu Dhabi Desert Challenge (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Sealine Cross-Country Rally (Katar), Rajdzie Sardynii (Włochy) i Rajdzie Faraonów (Egipt). Zakończona w sobotę w Egipcie impreza to dla Łukasza Łaskawca ostatnia możliwość treningu w "warunkach bojowych" przed odbywającym się w styczniu Rajdem Dakar 2013. Celem "Łokera" jest wygrana w tym najsłynniejszym pustynnym klasyku. Zdaniem wielu ekspertów i znawców sportów motorowych ma na to spore szanse - już podczas swojego debiuru w Dakarze w 2011 roku stanął na trzecim stopniu podium.

Łukasz Łaskawiec to młody i jeden z najbardziej utytułowanych zawodników startujących na quadzie, ma na swoim koncie m.in. trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar 2011 zdobyte podczas debiutu w tej imprezie. Tegoroczny sezon jest jednym z najlepszych w jego karierze. Po raz trzeci został Mistrzem Europy w Rajdach Baja (był nim również w latach 2010-2011), oraz zdobywcą Pucharu Świata. Jest też liderem Mistrzostw Polski. W Rajdzie Faraonów startuje za kierownicą Yamahy Raptor 700.

Drugie miejsce Przygońskiego

Łaskawiec i Sonik to nie jedyni Polacy startujący w Rajdzie Faraonów. Wśród motocyklistów piąty na 6. etapie był Jakub Przygoński a siódmy Jacek Czachor (obaj Orlen Team). Przygoński ukończył rajd na drugiej pozycji wśród motocyklistów, a Czachor był najlepszy w kategorii Open.

W rywalizacji ciężarówek polsko-czeska załoga Miroslav Zapletal, Rafał Marton (Offroad Sport) zajęła na ostatnim etapie drugie miejsce, a w klasyfikacji końcowej uplasowali się na trzeciej lokacie.

Więcej o: