Najlepsze momenty i rekordy Roberta Kubicy

Robert Kubica ogłosił, że w sezonie 2015 będzie kontynuował karierę w rajdach. Z tej okazji przypominamy wszystkie najważniejsze momenty w jego karierze.
Robert Kubica Robert Kubica Fot. Tomasz Kaminski / Agencja Gazeta

Kubica kontra krytyka

Niewielu polskich sportowców budzi tak skrajne emocje jak Robert Kubica. Środowisko rajdowe, przede wszystkim za granicami Polski, jest zachwycone postępami, jakie Kubica zrobił odkąd zaczął startować w rajdówce. Na polskich forach nie brak jednak krytycznych opinii. Co myśli o nich sam zainteresowany?
''Czasami wydaje mi się, że w naszym kraju było już stu kierowców Formuły 1 i tysiące rajdowców. A jednak przed pewnym kierowcą z Krakowa, takiego zawodnika z Polski w światowym kartingu nie było. Kierowcy, który wygrywał wyścigi Formuły 3 czy w zasadzie każdej juniorskiej kategorii, w której startował, na najwyższym poziomie, nie było. Kierowcy Formuły 1 nie było. Pole position nie było. Zwycięzcy wyścigu F1 nie było. Kierowcy, który wygrał mistrzostwo WRC 2 nie było. Kierowca, który wygrywał odcinki specjalne mistrzostw świata był? Nie było. Kierowcy, który po sześciu rajdach mistrzostw świata pojechał w zespole fabrycznym z najwyższej półki też nie było. I tak sobie możemy mówić długo, ale u nas fajniej się patrzy, gdy komuś się powinie noga i łatwo jest krytykować, nie mając tak naprawdę pojęcia, o czym się mówi. Ale to już taka cecha... Ja nie jestem z tych, co lubią się chwalić i wystarczają mi czyste fakty z mojego życia, ale to temat na za dwadzieścia lat może, gdy będę starszy i będę tęsknił za tym, co robiłem. Może wtedy będę wracał w przeszłość i spojrzę na to z innej perspektywy - mówił Kubica w jednym z ostatnich wywiadów dla Cezarego Gutowskiego.
Przed Polakiem kolejny sezon w rajdowych mistrzostwach świata. Z tej okazji przypominamy wszystkie najważniejsze momenty w jego karierze.

2006. Pierwszy Polak w Formule 1

Pod koniec 2005 roku Kubica podpisał kontrakt z BMW Sauber. Od tej pory był kierowcą testowym. Na debiut w Formule 1 Polak czekał pół roku - przed GP Węgier na torze Hungaroring zespół ogłosił, że Jacques Villeneuve nie może wystartować w wyścigu, z powodu wypadku, jaki miał kilka dni wcześniej. Zastąpił go Kubica.

Polak w kwalifikacjach zajął dziewiąte miejsce. Na początku niedzielnego wyścigu popełnił błąd i spadł na 16. pozycję, ale po serii efektownych manewrów skończył zmagania na bardzo wysokim siódmym miejscu. Pierwszych punktów jednak nie zdobył - po wyścigu sędziowie zdyskwalifikowali Kubicę za zbyt lekki bolid.

2008. Pierwsze pole position

Na pierwsze pole position w Formule 1 Kubica czekał dwa lata. Kwalifikacje udało się wygrać w trzecim wyścigu sezonu, w Bahrajnie. Niestety na starcie Kubica spadł na trzecie miejsce. Wyścig skończył na podium.

2008. Pierwsze zwycięstwo w wyścigu Formuły 1

Ten moment doskonale pamięta wielu polskich kibiców. Tak prestiżowego sukcesu w historii polskiego motorsportu nie osiągnął nikt. Kubica swój pierwszy (i jedyny) wyścig wygrał w Kanadzie, za kierownicą BMW Sauber.

Kluczowym momentem wyścigu było 19. okrążenie i zderzenie w pit stopie Kimiego Räikkönena i Lewisa Hamiltona. Kubica po tym incydencie musiał zbudować przewagę nad Nickiem Haidfeldem, który mógł go wyprzedzić po zmianie opon. Udało się, Kubica dojechał do mety na pierwszym miejscu.

Citroen DS3 RRC Roberta Kubicy Citroen DS3 RRC Roberta Kubicy Fot. Martin Meissner AP

2013. 5. miejsce w rajdzie Niemiec

Po feralnym wypadku z 2011 roku Kubica zaczął startować w rajdach. W sezonie 2013 ścigał się Citroënem DS3 RRC w klasie WRC2. Nie przeszkodziło mu to rywalizować w rajdzie Niemiec z kierowcami, którzy startowali w klasie WRC. Ostatecznie Polak na niemieckich asfaltach zajął bardzo wysokie piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Żaden polski kierowca nigdy nie osiągnął tak dobrego rezultatu w mistrzostwach świata.

Robert Kubica Robert Kubica Fot. Mikko Stig AP

2013. Mistrzostwo świata WRC-2

Dla Kubicy to szczególnie ważne osiągnięcie - mistrzostwo świata w klasie WRC2 wywalczył w pierwszym sezonie po powrocie do sportu i żmudnej rehabilitacji po wypadku. Polak w sezonie wygrał pięć rajdów, a nad drugim w klasyfikacji generalnej Al-Kuwarim miał 25 punktów przewagi.

Na kończącej sezon gali FIA Kubica został uznany Osobowością Roku.

Robert Kubica rozdaje autografy przed rajdem Wielkiej Brytanii Robert Kubica rozdaje autografy przed rajdem Wielkiej Brytanii P1Sports

2014. Piorunujący debiut w WRC

Na początku stycznia cały rajdowy świat przecierał oczy ze zdumienia - debiutujący w mistrzostwach świata Kubica z dużą przewagę wygrał pierwszy odcinek specjalny nowego sezonu, najszybszy był także na drugim. Po dwóch próbach Polak miał prawie 40 sekund przewagi nad drugim w generalce Bryanem Bouffierem. - To był najbardziej imponujący debiut, jaki kiedykolwiek miał miejsce w samochodzie kategorii WRC. Prowadzić po dwóch odcinkach Rajdu Monte Carlo z tak niesamowitą przewagą nad kierowcami na takich samych oponach, to moim zdaniem rewelacyjny wyczyn - wychwalał Polaka szef M-Sportu Malcom Wilson.

Robert Kubica Robert Kubica P1Sports

Co dalej?

Kubica we wtorek potwierdził oficjalnie, że w sezonie 2015 wraz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem będą w barwach Lotos Team startowali Fordem Fiestą WRC we wszystkich trzynastu rundach mistrzostw świata.

Celem na poprzedni sezon było wygranie oesu, w 2015 roku Polak zapewne chce wygrać pierwszy odcinek na szutrze - do tej pory jego łupem padły tylko asfaltowe próby. Być może będzie miał także szansę na poprawę swojego najlepszego wyniku w klasyfikacji całego rajdu (5. miejsce w Niemczech) - w tym roku był bardzo blisko 4. miejsca w Rajdzie Francji, ale na ostatnim oesie wypadł z trasy.

Więcej o: