Sportowy weekend. Sędzia manekin, antybohater w żużlu

"Sportowy weekend" to tytuł cyklu w Sport.pl. Co tydzień w niedzielę wieczorem podsumowujemy weekend w światowym sporcie, pisząc o tematach niekoniecznie lądujących na czołówkach portali. Wybieramy: wydarzenie, bohatera, antybohatera, liczbę, wideo, zdjęcie, cytat i tweet weekendu.

Wydarzenie weekendu

Brakowało naprawdę niewiele, aby polscy żużlowcy obronili tytuł Drużynowego Pucharu Świata. Prowadzili od początku do prawie samego końca. Bardzo "prawie samego końca", bo aż do ostatniego wirażu, gdzie Janusz Kołodziej dał się wyprzedzić Duńczykowi Nielsowi Kristianowi Iversenowi.

Piotr Protasiewicz Piotr Protasiewicz Fot. Anna Kraśko

Antybohater weekendu

I tutaj znowu mamy żużel. Bo o ile Kołodziej walczył do samego końca, to jeden bieg wcześniej został oddany bez walki. I to przez niezwykle doświadczonego Piotra Protasiewicza, który już na pierwszym łuku, przez nikogo nie naciskany, trafił w bandy. Bieg trzeba było powtórzyć, ale już bez udziału Polaka, który nie zdobył, jak się później okazało, bezcennego punktu.

Sędzia Manekin Sędzia Manekin Screen z twitter.com

Tweet weekendu

Redaktor Sport.pl Piotr Kalisz musiał relacjonować mecz Śląsk Wrocław - Zawisza Bydgoszcz. I jak zwykle, w swoim stylu, wyciągnął z tego wydarzenia sportowego to, co najciekawsze. Zauważył, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się znaczącego obniżenia jakości sędziowania. Sędziowie są jacyś tacy sztuczni...

Oprawa przed meczem Legia - Górnik Zabrze Oprawa przed meczem Legia - Górnik Zabrze Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Bohater weekendu

Bohater, a w zasadzie bohaterowie. Uczestnicy Powstania Warszawskiego, który podczas 3. kolejki T-Mobile Ekstraklasy zostali uczczeni przez kibiców większości klubów, a w szczególności podczas meczu Legia - Górnik.

Zanim przy Łazienkowskiej zabrzmiał pierwszy gwizdek sędziego meczu Legii z Górnikiem, kibice obu drużyn uczcili obchodzoną w piątek 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Na Pepsi Arenie najpierw odbyła się symboliczna minuta ciszy, po czym odśpiewano cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".

"Cześć i chwała bohaterom", "Za tą walkę o stolicę dziś dziękują wam kibice" - skandowali fani z "żylety", którzy podniosłą chwilę ubarwili efektownym pirotechnicznym pokazem. Odpalone race utworzyły Znak Polski Walczącej. Wszystkiemu z loży honorowej przyglądało się około setki bohaterów powstania zaproszonych przez warszawski klub na mecz z Górnikiem.

Piłkarze Legii zagrali w tym meczu z symbolicznymi biało-czerwonymi, powstańczymi opaskami na ramieniu.

I etap Tour de Pologne I etap Tour de Pologne Screen z youtube.com

Wideo weekendu

Pierwszy, płaski etap Tour de Pologne miał nie być zbyt ciekawy. Ale był. Głównie ze względu na pogodę, która zaskoczyła kolarzy, a szczególnie uciekającą piątkę. Gradobicie, drzewa na drodze, wody tyle, że kolarze jechali w zasadzie w miejscu.

Rafał Majka Rafał Majka CHRISTOPHE ENA/AP

Cytat weekendu

Majka wśród dziesięciu najlepszych kolarzy świata - tak o naszym kolarzu wypowiedział się Giovanni Lombardi, jego menedżer i złoty medalista olimpijski z Barcelony z 1992 roku. A w całym wywiadzie możemy znaleźć też tak ciekawe anegdoty jak ta: - Rafał był jeszcze chłopcem, kiedy przyjechał na testy do Saxo-Bank. Chcieliśmy tylko zobaczyć, jak sobie poradzi, i zastanowić się, czy może w następnym sezonie nie zaproponować mu miejsca w drużynie. Testy skończyły się tak, że Rafał miał wyniki gorsze tylko od Contadora. Hiszpan wtedy poszedł do szefów zespołu i powiedział, że chce mieć jak najszybciej Polaka w zespole. Powiedział, że to ogromny talent i nie można go stracić?

Liczba weekendu

109 318 - tylu widzów obejrzało finałowy mecz turnieju w Ann Arbor pomiędzy Manchesterem United a Realem. To rekord na meczu piłkarskim w USA.

Samo spotkanie zakończyło się wygraną United 3:1. Bramki na stadionie Michigan Stadium strzelili: dla podopiecznych trenera Louisa van Gaala: Ashley Young - 2 (21., i 37.min) oraz Javier Hernandez (80.), a dla pokonanych Gareth Bale w 27., z karnego.

Dotychczasowy rekord frekwencji padł w finale turnieju olimpijskiego w 1984 roku, gdy mecz, w którym Francja wygrała na obiekcie Rose Bowl w Pasadenie z Brazylią 2:0, obejrzało 101 799.

Zdjęcie weekendu

Gdzieś w zaciszu wielkiego sportu w Glasgow po raz dwudziesty odbywają się Igrzyska Wspólnoty Narodów. Impreza zapoczątkowana w 1930 roku jest rywalizacją sportową zbliżoną do igrzysk olimpijskich, ale wziąć w nich udział mogą jedynie państwa zrzeszone we Wspólnocie Narodów, czyli krajów, które kiedyś były częścią brytyjskiego imperium kolonialnego.

A na efektownym zdjęciu powyżej Kanadyjka Jennifer Abel podczas rozgrzewki przed finałami zawodów skoków do wody.

Więcej o: